Egy rendőrt elítélt, egy másikat felmentett Cserni János bíró a 2006 szeptemberében a kőbányai rendőrkapitányságon történt bántalmazások miatt – az Index összeállítása.
A kőbányai rendőrkapitányság földszintjén 2006. szeptember 21-én hajnalban rabosítás előtt várakoztatták az utcákról előállított, megbilincselt embereket. Eközben csapaterős bevetésről érkező, és ott dolgozó rendőrök egy hajléktalan külsejű őrizetest megrugdostak, egy perui állampolgárt pedig nagyon megvertek, és betörték az orrát. Ezt elsőfokú ítéletében a bíróság is tényként rögzíti.
A tárgyalások során az egykori őrizetesek egyike azt vallotta, hogy a hajléktalan külsejű, ittas férfit már kint, út közben is megverték az őket szállító rendőrök. További vallomások is elhangzottak, melyek szerint a perui állampolgár mellett másokat is bántalmaztak a rendőrök a kapitányság épületében.
A rendőrök egységesen nyilatkoztak: noha a kérdéses időpontban többen is áthaladtak az aulán, bántalmazást egyikük sem tapasztalt. Szinte szó szerint ugyanazt vallották: sokat voltak bevetésen, összefolynak számukra azok a napok, nem emlékeznek semmire.
S. Gábort egy év, három évre felfüggesztett börtönbüntetésre és lefokozásra ítélte hivatalos eljárásban elkövetett bántalmazás vétsége miatt, és – kérésének megfelelően – előzetesen mentesítette a büntetett előélet következményei alól. A hivatali bántalmazás miatt büntetett előéletű N. Attilát viszont bizonyítottság hiányában felmentette a hivatali visszaélés, és a védekezésre képtelen személlyel szemben társtettesként elkövetett súlyos testi sértés vádja alól.
“Abban az esetben, ha ezek között az időpontok között azért van ellentmondás, mert valamelyik okiratot nem megfelelően töltötték ki, elképzelhető, hogy az elsőrendű vádlott volt a bűncselekmény elkövetője, de a bíróság az alapján nem dönthet, hogy mi képzelhető el, és mi nem” – indokolta ítéletét a bíró.
Mivel a bántalmazásokra akkor került sor, amikor több rendőr volt a helyszínen, és mivel az összes olyan rendőrt meghallgatták, akinek ezt látnia, tapasztalnia kellett, ezért “ha nem is szép dolog kimondani, de még csúnyább dolog megtenni, hogy a rendőr tanúk egy része itt a bíróság előtt biztosan hazudott” – mondta a bíró ítélethirdetéskor.
Az ítélet nem jogerős.
HunHír.Hu