Levélben válaszolt hétfőn Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszternek Sólyom László köztársasági elnök. Ebben azt írja: a szakminiszter állításaival ellentétben, parlamenti beszédében a rendőri jogsértések kivizsgálásra vonatkozó megállapításai pontosak és megalapozottak voltak.
Sólyom László válaszlevelében felhívta a Takács figyelmét arra: ő nem csupán az október 23-i rendőri törvénysértésekről beszélt, hanem a 2006. szeptemberében elkövetett súlyos rendőri törvénysértésekkel is foglalkozott. Az ügyészség 2007. szeptember 13-án tartott sajtótájékoztatóján elhangzott, hogy a szeptemberi és októberi túlkapások miatt 204 büntetőeljárás indult ismeretlen rendőrök ellen, és 39 személy ellen tudott az ügyészség vádat emelni. Ez megfelel az államfői beszédben elhangzott igen rossz, 20 százalékos felderítési aránynak. „Az ügyészség által ismertetett tények szomorú cáfolatai Miniszter Úr azon megállapításnak, miszerint az adatok és az eljárások tapasztalatai nem adnak okot arra a feltételezésre, hogy az elkövetők jelentős része büntetlenül marad” – írja a köztársasági elnök.
Takács Albert azt az államfői kijelentést is kritizálta, hogy a rendőrség nem együttműködő a jogsértések tisztázása során. Ezzel kapcsolatban Sólyom ismét csak az ügyészség közlésére hívta fel a szakminiszter figyelmét. Eszerint az ügyészek az azonosításhoz szükséges szinten, tehát az alegységek parancsnokaitól és a műveletekben részt vevő rendőröktől nem kaptak megfelelő segítséget.
– Vajon segítség-e „a rendőrök azonosítására alkalmas fényképének” megküldése, amikor sisakot, az alatt sok esetben símaszkot viselő, vagy maguk elé plexi pajzsot tartó személyek kiléte az ilyen arcképek alapján felismerhetetlen? Épp ezt a felismerhetetlenséget kell ellensúlyoznia az azonosító jelvény viselésének, amelyet azonban jogellenes módon, feltehetően utasításra nem viseltek a rendőrök – hangsúlyozza az államfő.
Sólyom László ismét felhívta Takács Albert figyelmét arra, hogy a rendőrségbe vetett bizalom csak akkor állítható helyre, ha az állomány nem tűri meg maga között a jogellenességet. Hozzáteszi: a vezetők felelősségének tisztázása és a következmények levonása szintén feltétele a bizalom helyreállításának, amelyre nagy szükség volna.
Takács levelében közösséget vállalt a feladatait jogszerűen ellátó rendőrséggel és mindazokkal a rendőrökkel, akik esküjüknek megfelelően életük és testi épségük kockáztatásával óvják a köztársaság rendjét és biztonságát. A köztársasági elnök biztosította arról, hogy ő is teljes mértékben támogatja a rendőrséget feladatai törvényes ellátásában.
„Meggyőződésem, hogy a jogsértések felderítése és a felelősség megállapítása nem akadályozza, hanem segíti a rendőrséget abban, hogy a jogállamot a jogállam eszközeivel védje, és élvezze az ehhez szükséges közbizalmat. Ezért kérem, hogy a rendelkezésére álló jogi és politikai eszközökkel segítse elő a rendőri túlkapások maradéktalan kivizsgálását” – zárja levelét Sólyom László.
Ismert: Takács Albert igazságügyi és rendészeti miniszter múlt csütörtökön levélben reagált Sólyom László köztársasági elnök múlt hétfőn az Országgyűlésben elmondott beszédére. A szakminiszter akkor azt írta: véleménye szerint az adatok és a tapasztalatok nem alapozzák meg azt a következtetést, hogy a rendőrség ne lenne együttműködő a tavaly szeptemberi és október 23-i tüntetéseken történt jogsértések tisztázásában.
MNO
HunHír.Hu