- HUNHÍR.info - http://hunhir.info -

Morvai Krisztina újabb vizsgálatokat sürget

A Civil Jogász Bizottság szerint a Papp-jelentés tükrében az ügyészségnek kötelessége lenne újra elbírálni a rendőrök ellen indult, de eredménytelenül lezárt vizsgálatokat. Takács Albert rendészeti miniszter azt ígérte, hamarosan kialakítja álláspontját a jelentésről, amely súlyos mulasztásokat, szakmai hibákat állapított meg az október 23-i rendőri fellépéssel kapcsolatban. A dokumentum utólag is hitelteleníti Gyurcsány Ferenc ellenzékkel szembeni kirohanásait.

Miközben az ügyészség sorban szünteti meg az eljárásokat az ősszel brutálisan föllépő rendőrök ellen arra hivatkozva, hogy nem követtek el jogsértést, a Papp-jelentés súlyos rendőrségi mulasztásokat, szabálysértéseket állapított meg – nyilatkozta lapunknak Morvai Krisztina. A Civil Jogász Bizottság társelnöke szerint a rendőrségi jelentés tükrében az ügyészségnek kötelessége lenne hivatalból újra elbírálnia ezeket az ügyeket. Az ELTE docense ugyanakkor a Papp-jelentést hiányosnak tartja, többek között azért, mert kimaradtak belőle a nevek. Morvai Krisztina rámutatott: miután a rendőrök közfeladatot láttak el, az október 23-i fellépéssel kapcsolatban nem illeti meg őket a személyiségi jogaik védelme.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is úgy látja, hogy valószínűleg közérdekű adatnak tekinthető a jelentésből kitakart, hibázó rendőri vezetők neve. Dénes Balázs, a jogvédő szervezet elnöke a Magyar Nemzetnek elmondta: azt is hiányolják, hogy a dokumentum nem foglalkozott a gumilövedékek és a vadászpuskák rendszerbe állításának elmaradásával.

Takács Albert rendészeti miniszter szombaton még azt mondta, személyi következményei lehetnek annak, hogy a rendőrség nem rendszeresített gumilövedékeket és vadászfegyvereket használt október 23-án, és tegnapra ígérte ezzel kapcsolatos bejelentését. Ehhez képest tegnap a tárcavezető már azt mondta: félreértették a nyilatkozatát, az országos főkapitány dolga levonni a személyi konzekvenciákat, és ő maga később alakítja ki álláspontját az anyagról.

A Papp Károly dandártábornok, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat parancsnoka által vezetett bizottság többek között megállapította, hogy a rendőrség nyomta rá a randalírozókat a Fidesz gyűlésére, hogy a tömegoszlatás tele volt szakmai hibákkal, hogy „a gumilövedék és a könnygázgránát mennyisége, illetőleg az alkalmazás módja nem állt arányban a feladatellátás mértékével és veszélyességével”. Gergényi Péter volt budapesti főkapitány esetében a dokumentum megemlíti, hogy az ő mulasztása miatt nem tudtak tervet készíteni az állami rendezvények biztosítására.
A Papp-jelentés megerősítette a Fidesz korábbi kritikáit, amelyekkel a rendőrséget illette, és hiteltelenítette Gyurcsány Ferenc kirohanásait az ellenzékkel szemben. A miniszterelnök például október 24-én a parlamentben Orbán Viktort kárhoztatta az előző nap történtekért, és azt hangoztatta: „Az ellenzék vezére ideológiát adott az utcai rendbontáshoz. Felmentette az alól az erkölcsi gátlás alól emberek százait, ezreit, hogy ezt műveljék a városban és az országban.” Október 30-án Gyurcsány Ferenc arról beszélt az Országgyűlésben, hogy „a rendőrség fellépése törvényes, indokolt és arányos volt”. Úgy fogalmazott: „Elfogadhatatlan, ha a demokratikus Magyarország rendőrségét alaptalanul rendőrterrorral vádolják, ha a diktatúra rendőrségéhez hasonlítják. Aki ezt teszi, az indokolatlanul gyengíti a rendőrséget, a köztársaságot, az nem a rend, hanem a rendzavarók pártján áll.”

Több más szocialista és szabad demokrata politikus mellett Vadai Ágnes (MSZP) is kiállt a rendőrség mellett október 23-a után. A szocialista országgyűlési képviselő – újabban honvédelmi államtitkár – demokratikus értékeink sárba tiprásának nevezte a rendőrség elleni politikai támadásokat.

MNO – MN

HunHír.Hu