Ügyészi körökből származó információk szerint a bizonyos rendőri vezetők kifejezetten szabotálják a rendőri túlkapások elleni eljárásokat.
Egyelőre nem történt egyetlen konkrét gyanúsítás sem a szeptemberi események és az október 23-án történt rendőri túlkapások ügyében indított nyomozások kapcsán. Ügyészi körökből származó információk szerint a bizonyos rendőri vezetők kifejezetten szabotálják az eljárásokat.
Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője arról tájékoztatta a Népszavát, hogy eddig több mint százhetven esetben nyomoznak, többségében lakossági feljelentés alapján. Civilek ellen viszont összesen több mint százhúsz eljárás indult, a gyorsított eljárások keretében elítéltek olykor többéves börtönbüntetést kaptak.
Szintén elgondolkodtató adat, hogy az október 23-i összecsapások után több (ismeretlen) rendőr ellen indult eljárás, mint rendbontóval szemben. Az Országos Rendőr-főkapitányság nyolc, a Rendészeti Biztonsági Szolgálat (Rebisz) parancsnoka három feljelentést tett. Furcsa módon mindegyik beadvány ismeretlen tettesről szól, vagyis még a rendőrök sem tudták beazonosítani saját kollégáikat.
Ügyészi körökből származó vélemény szerint nem is akarták. Sőt, bizonyos egységparancsnokok mintha kifejezetten szabotálnák az eljárásokat azzal, hogy megvezetik az ügyészeket. „Azonosítójel hiányában egyszerűen azt mondják, hogy ez a fiú nem az én egységemben volt, szerintem ez a kettes osztag. A kettes osztag vezetője meg ugyanezt mondja, csak fordítva. Mi meg széttárjuk a kezünket” – mondta az egyik ügyészségi forrás.
Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője a Népszavának azt mondta: nagy hátrány az azonosítójel hiánya, ezért húzódik az eljárás. A vádhatóság minden lehetséges felvételt beszerzett a zavargásokról, beleértve a hazai- és külföldi tévécsatornák, magánszemélyek filmjeit, illetve a térfigyelőkamerák felvételeit is. Borbély szerint a személyre szóló gyanú megállapításához az ügyészség kénytelen a rendőri vezetők közléseire támaszkodni. „Egyetlen önként jelentkező és vallomást tenni akaró rendőr sem volt, így nekünk kell azonosítani a felvételek alapján bűncselekményt elkövető személyeket. Nem egyszerű az azonosítás, hiszen sisakot, maszkot viselő egyenruhásokról van szó” – mondta Borbély.
Garamvölgyi László, az ORFK szóvivője elmondta: a parancsnokok minden lehetséges módon együttműködnek az ügyészekkel – olvasható a napilapban.
HunHír.Hu