Gyurcsány spanjaiból, a szélsőséges parlamenti ultraliberélisok holdudvara meghatározó figuráiból megalakult az elmúlt időszakban történt fővárosi események okait és a rendőri intézkedéseket elemző szakértői munkacsoport. A fentiek miatt természetesen a kormánynak kedvező jelentés várható.
A Kormányszóvivői Iroda közleménye szerint a testület feladata, hogy feltárja az események történelmi, történeti és társadalmi hátterét, vizsgálja a hatósági fellépés arányosságát, illetve azok alkotmányos, törvényi és egyéb jogi kereteit, különös tekintettel az érintettek emberi jogaira.
A munkacsoport 60 napon belül értékelést készít és ajánlásokat fogalmaz meg a kormány számára. A kabinet egyúttal arra kérte az érintett rendvédelmi szervezetek vezetőit, hogy a szakmai vizsgálati jelentésüket november végéig juttassák el a testületnek.
A bizottságot Gönczöl Katalin kriminológus professzor, az igazságügyi és rendészeti miniszter főtanácsadója vezeti, tagjai között van – többek között – Györgyi Kálmán nyugalmazott legfőbb ügyész, Bökönyi István egykori büntetésvégrehajtási vezető, Kacziba Antal, az ORFK volt bűnügyi főigazgatója, Halmai Gábor alkotmányjogász, Csepeli György szociálpszichológus és Ormos Mária történész.
Mint azt már korábban is megírtuk: többen, köztük a Fidesz szakpolitikusa, Kontrát Károly is már azt is aggályosnak tartották, hogy a miniszterelnök Gönczöl Katalint kérte fel a bizottság elnöki posztjára. Gönczöl Katalin 2003 óta az Igazságügyi Minisztérium büntetőpolitikai kérdéseiért felelős miniszteri biztosa, tehát a kormányzat alkalmazottja, közvetve Gyurcsány beosztottja. A kriminológus professzor a rendszerváltás előtt tagja volt a KISZ-nek, majd 1965-től az MSZMP-nek.
A bizottsági tagok többségéről sem állítható, hogy függetlenek lennének a mostani kormánytól, vagy kormánypártoktól. A tagok nagy része inkább a baloldali-liberális értelmiséghez, szakemberi körhöz tartoznak.
Dr. Kacziba Antal nyugállományú rendőr vezérőrnagy, korábban az ORFK bűnügyi főigazgatója, 1996-98 között – a Horn-kormány idején a BM helyettes államtitkára, a hírek szerint mostanában az MSZP elnökségének is ad tanácsokat.
Dr. Halmai Gábor alkotmányjogász, a Soros Alapítvány volt elnöke: az ő “függetlensége nyilatkozataiból, írásaiból közismert.
Dr. Csepeli György annyira független, hogy az előző Medgyessy-Gyurcsány-kormány idején az informatikai tárca SZDSZ-es államtitkáraként tevékenykedett.
Dr. Pataki Ferenc szociálpszichológus már 1988-1990-ben is a Minisztertanács Tanácsadó Testületének tagja volt, 1988-ban részt vett a baloldali Új Márciusi Front alapításában.
Dr. Ormos Mária professzor emeritus, történész, az MSZMP KB tagja (198889), az MSZP országgyűlési képviselője (1990) is volt.
HunHír.Hu – inforádió.hu – mno
HunHír.Hu