• Hírek
  • Képtár
  • Magazin
  • Receptek
  • Légy a Tudósítónk

    • Hírek
    • Képtár
    • Magazin
    • Receptek
    • Légy a Tudósítónk
      • Anyaország
      • Publicisztika
      • Kárpátalja
      • Őseink Nyomában
      • Köz-Élet
      • Erdély
      • Nagyvilág
      • Tompó testvér
      • Miniriporter
      • Nemzeti bulvár
      • Pellengér
      • Képíró-dosszié
      • Vesszen Trianon
      • Nemzeti Rock
      • Felvidék
      • Szabadnak születtem
      • Wiesel-dosszié
      • Homlokon csókolt a halál
      • HunHír-Tudósító
      • Adventi ellenzéki tüntetések
      • Képtár
      • Versek
      • Eleink hagyománya

        • Anyaország
        • Publicisztika
        • Kárpátalja
        • Őseink Nyomában
        • Köz-Élet
        • Erdély
        • Nagyvilág
        • Tompó testvér
        • Miniriporter
        • Nemzeti bulvár
        • Pellengér
        • Képíró-dosszié
        • Vesszen Trianon
        • Nemzeti Rock
        • Felvidék
        • Szabadnak születtem
        • Wiesel-dosszié
        • Homlokon csókolt a halál
        • HunHír-Tudósító
        • Adventi ellenzéki tüntetések
        • Képtár
        • Versek
        • Eleink hagyománya

        Mire tanít minket Nándorfehérvár hőse?

        2016.10.23.

        Ma, október 23-án nemcsak 1956-ra emlékezünk. 1456-ban ugyanezen a napon költözött az Örökkévalóságba Nándorfehérvár hőse, Kapisztrán Szent János.

        Törökverő hősiessége még csak-csak ismert, ámde prédikátori minősége már kevésbé. Pedig e téren való működése során tett kijelentései talán soha nem voltak oly időszerűek, mint ma.

        Egész életében küzdött például az uzsora ellen. Legjobb magyar életrajzírójánál olvassuk, hogy Kapisztrán szerint

        „semmiféle kölcsön után nyereséget várni, vagy kamatot szedni nem szabad, mert az ilyen nyereség uzsora. Érvelése azon középkori felfogáson alapszik, hogy a pénz nem vagyon, hanem közös megegyezés folytán csak bizonyos eszköz azon dolgok közvetítésénél, amelyek hasznot hajtanak. Következőleg a pénzt sem eladni, sem venni, sem bérbe adni, vagy bérbe venni nem lehet, csupán kölcsönadni, elhelyezni és forgatni.”

        (Bölcskey Ödön: Capistranói Szent János élete és kora. Székesfehérvár, 1924. Debreczenyi István Könyvnyomdája. II. kötet.12. old.)

        Világos állásfoglalás. Ugyanezt hirdeti a Szentírás és a szentatyák sem tanítottak mást. De érdemes továbbolvasnunk Bölcskey művét:

        „Capistranói János nagyon szereti a dolgokat képletesen szemléltetni, azért az uzsorást is így mutatja be:

        1. Az uzsorás hasonló a pokolhoz. Miként a pokol sohasem lakik jól, úgy az uzsorás sem. „Haláluk után elnyeli őket a pokol, miként ők is, mint a pokol, elnyelni kívánták az ártatlanok vagyonát.”

        2. Az uzsorás hasonló a halálhoz. „A halál nem kímél senkit, hanem egyenlően mindenkit megemészt és lekaszál: így tesz a pénzsóvár uzsorás is, aki senkinek, sem atyjának, sem anyjának, sem testvéreinek, sem más hozzátartozóinak, barátainak, vagy ellenségeinek nem kegyelmez.”

        3. Az uzsorás hasonló a tengerhez. „Mit használ a tengernek, ha folytonosan magába fogadja a vizeket, de folytonosan kibocsátja magából? És így mit használ a kapzsi uzsorásnak, ha uzsorával nyereségre tesz szert, de élete végén mindent vissza kell szolgáltatnia és lelkét a tűzre adnia, hogy megeméssze?”

        4. Az uzsorás hasonlít a folyamhoz. „Miként a folyam mindig fut és rohan, míg csak tengerbe nem ér, úgy a nyomorult uzsorásnak lelke is fut és rohan, amíg el nem jut a halálnak és örök kárhozatnak keserűségébe, hogy örök tűzfolyamban gyötörtessék.”

        5. Az uzsorás hasonlít a kutyához. „Miként a kutya az urától odavetett kenyér- és húsdarabokat kitátott szájába véve, bármit kap is, rögtön lenyeli, és mindig tátott száját mutatja, mivel reményli, hogy új falatot kap; így történik a nyomorult pénzvágy, kapzsi és kielégíthetetlen uzsorásokkal, akik várva-várják, hogy a sors mit vet eléjök, s azt minden halogatás nélkül megragadják, és a többiek zsákmányára vágyakozva, kielégíthetetlen vággyal vetik rá magukat.”

        6. Az uzsorás a vakondhoz hasonló. Miként a vakond a természettől fekete, úgy az uzsorás lelke is fekete gonoszságánál fogva. Miként a vakond dombokat csinál a földnek feltúrásával, úgy a kapzsi uzsorás is a pénznek, birtoknak és földi javaknak dombjait siet összehordani.

        7. Végül hasonlít az uzsorás a pókhoz. Miként a pók hálót készít belsejéből, hogy megfogja a legyet; éppúgy az uzsorás is lelkének legbensőbb részeiből sző hálót a pénz-legyek megfogására, amelyek igaztalanul röpülnek és szóródnak kézből-kézbe, erszényből-erszénybe.

        Nem hallgatja el az uzsorások jövendő sorsát sem. „Van a pókoknak egy bizonyos fajtája, amely vadász a kis gyíkra; el kezd ugyanis fölötte hálót szőni mindaddig, míg száját erős kötelékkel be nem köti, s akkor táncol fölötte és addig szurkálja, míg elpusztul. Így tesz az ördög is az uzsorásokkal: mikor ugyanis rávette az uzsorásokat a kölcsönzésre az uzsora ürügye alatt és az uzsora behajtására, erősen megkötözte és bezárta száját, hogy soha meg ne gyónhassa, és a halál pillanatában ugrál fölötte, szurkálja, megöli és elviszi a pokoli gyötrelmekre, s nem használnak neki a pókhálók, amelyeket saját beleiből szőtt a pénz-legyek elfogására.” (U. ott, 18-19. old.)

        „A halál mindenkit lekaszál: így tesz a pénzsóvár uzsorás is.” – tanít minket Nándorfehérvár hőse. Van mit tanulni tőle napjainkban is.

        Ifj. Tompó László – Hunhír.info

        Bejegyzés nyomtatása Bejegyzés nyomtatása
        • Anyaország
        • Publicisztika
        • Kárpátalja
        • Őseink Nyomában
        • Köz-Élet
        • Erdély
        • Nagyvilág
        • Tompó testvér
        • Miniriporter
        • Nemzeti bulvár
        • Pellengér
        • Képíró-dosszié
        • Vesszen Trianon
        • Nemzeti Rock
        • Felvidék
        • Szabadnak születtem
        • Wiesel-dosszié
        • Homlokon csókolt a halál
        • HunHír-Tudósító
        • Adventi ellenzéki tüntetések
        • Képtár
        • Versek
        • Eleink hagyománya
        • Nem tudják kiirtani a székely és magyar jelképeket

        • A szájzártörvény ellen tüntetnek a felvidéki magyarok

        • Választhatok: elnémított háborús bűnös legyek, vagy börtöntöltelék?

        • Ki volt Megyeri Károly?

        • Kelet-Európa és a Balkán forradalmi mozgalmai a XIX. század első évtizedeiben

        • Az önrendelkezési jog semmibevétele: a gyulafehérvári gyűlés – 1918. december 1.

        • Mitől zsidó a zsidó, görög a görög és magyar a magyar?

        • Újabb 45 időszaki lapot tiltottak be: megszűnt a Színházi Élet is (Nézzük meg a 25 esztendős Gobbi Hildát!)

        • Dél-Európa forradalmai – 200 éve

        • A megtorlás kezdete – ma nemzeti gyásznap: Dudás József és Szabó bácsi, a kommunista megtorlás áldozatai

        Nagy port kavart a Hunhír.infón

        • Magyarországi ZSIDÓK LISTÁJA!
        • A szájzártörvény ellen tüntetnek a felvidéki magyarok
        • Választhatok: elnémított háborús bűnös legyek, vagy börtöntöltelék?
        • Nem tudják kiirtani a székely és magyar jelképeket
        • Gyárfás Tamás lányának nem kellett a gellérthegyi medencés villa
        • Toroczkai László elvált
        • Ady Endre: „Vigyázzatok, Kohn Béla egy nagyon veszedelmes fráter!”
        • Márai felszabadítókat látott a muszkákban, ugyanakkor elismerte, hogy mentsvára voltunk a rettegő kisebbségieknek
        • Saját gyerekét fejelte le a közismert zsidó maffiózó
        • Száz éve született Sértő Kálmán, a magyar föld szerelmes megéneklője, a zsidó irodalmi terror megtörője
        Légy te is Hunhír Tudósító

        A Hunhír barátai

        Képtárak

        • Oroszbarát tüntetés Budapesten – 2022. 04. 30.

          Oroszország mellett tüntettek ma Budapesten, a Szabadság téren. A megjelentek alacsony számához hozzájárult, hogy a tüntetés eseményét a Facebook többszöri alkalommal is törölte, illetve a hazai és nemzetközi viszonylatban is jellemzően nem merik kimondani, hogy az oroszok jelen esetben nem egyértelműen a rosszfiúk.

        • Mi Hazánk, 2022. 03. 15.

          Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info…

        • Tüntetés a “Covid-diktatúra” ellen (képtár)

          A Covid-diktatúra ellen tüntetett január 16-án a Mi Hazánk Mozgalom Budapesten.

        • Civilek tüntetése a kötelező Covid-oltás ellen (képtár)

          Civilek tüntettek január 15-én Budapesten a kötelező oltások ellen. Képtár. Varga Moncsi – Hunhír.infoVarga Moncsi – Hunhír.infoVarga Moncsi – Hunhír.infoVarga…

        • Olaszliszka, 2021. október 15.

          Megemékezés Szögi Lajos lincselésének 15. évfordulóján.

        • Oltásellenes tüntetés Budapesten (képtár)

          Oltásellenes tüntetés Budapesten, 2021. augusztus 28.

        • Budapest Pride Felvonulás 2021

          Nézegessen pride-os felvonulókat, ellentüntetőket!

        Az oldalon található audió, vizuális tartalmak illetve cikkek, és egyéb szövegek a szerkesztők tulajdonát képezik. Kizárólag a szerkesztőség írásos beleegyezésével másolhatók, sokszorosíthatók és terjeszthetők.
        © 2002-2024 Hunhír.info - Rockszerda - Impresszum