Finoman fogalmazva soha nem voltam elájulva a posztmodern világtól, legyen szó Nyugat-Európáról vagy Amerikáról. Ám azonban ami az utóbbi földjén megy jó ideje, minden képzeletet alulmúl. Dekadenciák persze mindig is voltak a világtörténelemben, de aligha túlzás, hogy akkora, mint amekkora ott van, talán még másutt sem.
Még mielőtt valaki pont e sorok íróját figyelmeztetné, hogy kissé túlzott e fogalmazás, hiszen tudhatná, azért az ókori irodalomban is megörökítették a deviáns magatartásformákat, sőt számosan ajánlották is őket, sietve leszögezem: mindezek ismeretében írtam a fentieket. A Pew Research Center harmincötezer ezer ember megkérdezésén alapuló, a „The Guardian”-ban megjelent, az ATV által ma átvett kutatásában olvassuk:
„A huszadik század utolsó két évtizedében a vallástalan vagy ateista fiatalok növekvő aránya miatt radikálisan megváltozott Amerika vallási térképe. Leginkább a muszlimok követik hagyományaikat, tőlük eléggé lemaradva következnek a zsidók és keresztények.”
Leginkább persze az utóbbiak. Mert e jelentés szerint ugyan „az amerikai felnőttek nyolcvankilenc százaléka vallja, hogy hisz Istenben”, csak hát az a kérdés, mégis milyen az istenfogalmuk? Kikben, miben hisznek valójában? Az amerikai felnőttek ötvenöt százaléka mondja, olvassuk benne továbbá, hogy minden nap imádkozik, ötvenhárom százalékuk életében a vallás nagyon fontos, ötven százalékuk pedig legalább havonta egyszer istentiszteleten vesz részt. Igen, csak itt a kérdés ugyanaz, mint fentebb. Kihez, sőt mihez imádkoznak, miféle istentiszteletekre járnak?
A jelentés legárulkodóbb része azonban, hogy „szinte az összes jelentősebb vallási csoport lényegesen elfogadóbb a homoszexualitás iránt. Az amerikai keresztények többsége, bár korábban még ellenezte, most már azt állítja, hogy a társadalomnak el kell fogadnia a homoszexualitást. Arányuk, amely 2007-ben még csak negyvennégy százalék volt, 2014-re ötvennégy százalékra nőtt. Az efféle másságot elfogadó katolikusok részaránya még ennél is magasabb: 2007-ben ötvennyolc százalék, 2014-ben pedig hetven százalék volt.” Az abortusz kérdésében sem jobb a helyzet, sőt! A válaszadók mintegy ötvenhárom százaléka azt akarja, hogy az abortusz legyen legálisan elismert!
Ki tudja, hányan hányszor írták le: minden olyan ország, amely Istennel meghasonlik, előbb-utóbb menthetetlenül összeomlik. Nyilván nincsen egyedül ezzel az USA, de tény, hogy közülük élenjáró szerepet tölt be. Kérdés, milyen kontinentális kataklizmának kell bekövetkeznie ahhoz, hogy e helyzet gyökeresen megváltozzon?
Ifj. Tompó László – Hunhír.info