Korunk szómágiájában a (korántsem ógörög értelmű) demokrácia ugyebár az ideák ideája, ami meg is látszik rajta, hiszen a ‘felvilágosodás’ korában meghirdetett egyenlősdi meg is szülte mai világunkat, amelynek talán legégbekiáltóbb vétke, hogy nem ismer értékorientáltságot, különbségtételt jó és rossz, igaz és talmi között. Ezért aztán aligha van kínosabb kérdés, mint hogy ugyan miért szükséges az autóvezetéshez jogosítvány, ha választáskor az ország jövőjéről a tökéletesen tudatlanok is dönthetnek?
A könyvében (Plorokratie) e kérdést megfogalmazó Christian Ortner osztrák újságíró gondolataira a figyelmet felhívó www.kath.net még 2012. december 11-én közzétett kommünikéje alighanem napról napra ijesztőbben időszerű, ugyanis tény, hogy mérhetetlenül műveletlen az a botrányos televíziókból és bulvárlapokból táplálkozó tömeg, amelyhez valójában mindegyik oldal politikusa igazodik, és amely eldönti, mi történjen egy országban. E tömeg mindig azt a politikust fogja megválasztani, aki a leggátlástalanabbul, azaz már régóta meg nem fizethető választási ígéretekkel vesztegeti meg őt, ezzel pénzügyi pusztulásba taszítva az országot.
Ortner szerint a demokráciának eszközökre van szüksége, hogy megvédje magát e többségtől, ilyetén téve fel a kérdést: ugyan miért szükséges az autóvezetéshez jogosítvány, ha választáskor az ország jövőjéről a tökéletesen tudatlanok is dönthetnek? Ugyanis, amint érvel, csak akkor működőképes egy demokrácia, ha a többség elbutulása egy bizonyos szintet nem halad meg, mert ha igen, menthetetlenül megbukik éppen általa.
Műve arra világít rá, hogy a mindmáig ‘sötét’-ként emelgetett ókorban és középkorban viszont felismerték, hogy csak a kiválóságok által történő irányítás bizonyul maradandónak, életképtelen bármely rendszer, amelyben vakok vezetnek világtalanokat, ahol az írástudóknak és írástudatlanoknak egyaránt szavazati joguk van, amiért is, amint már Xenophón leszögezte, a legjobb rendszer az arisztokratikus, minthogy
‘a legjobbakban ugyanis a legkevesebb a zabolatlanság és az igazságtalanság, és a legtöbb az éleslátás a nemeset illetőleg; a népben viszont a legtöbb a tanulatlanság, a fegyelmezetlenség és a hitványság; mert részint a szegénység viszi őket inkább a rút dolgokba, részint a műveletlenség és a tudatlanság, ami egyes embereknél megint az anyagi eszközök hiányának a következménye: akik nem a népből valóak, mégis azt választották, hogy inkább demokratikus államban laknak, mint arisztokratikusban, azok gazságra készülnek, mert rájöttek, hogy a gazember könnyebben rejtve tud maradni a demokratikus államban, mint az arisztokratikusban’.
Igen, csak a kiválóságok által történő irányításon alapuló arisztokratikus rendszer bizonyul maradandónak. Mert ugyan miért szükséges az autóvezetéshez jogosítvány, ha választáskor az ország jövőjéről a tökéletesen tudatlanok is dönthetnek?
Ifj. Tompó László – Hunhír.info