Horger Antal nyelvészt, szegedi egyetemi tanárt a köztudatban csupán József Attila megbuktatójaként emlegetik anélkül, hogy ennek hátterét ismernék, holott sokrétű tudományos pályafutásával méltán írta be nevét nagyjaink közé.
József Attila elégtelenre vizsgázott nála, így utóvizsgára küldte (eközben jelent meg az inkriminált vers, a „Tisza szívvel”)), de mivel arra sem készült fel, eltanácsolta. Mindez természetesen nem von le semmit egyikük munkásságából sem.
Horger professzor neve jóformán csak költőnk egyik zsengéje, az 1925-ben írt Tiszta szívvel kapcsán ismeretes, amelyben így vallott sorsáról:
Nincsen apám, se anyám,
se istenem, se hazám,
se bölcsőm, se szemfedőm,
se csókom, se szeretőm.
Harmadnapja nem eszek,
se sokat, se keveset.
Húsz esztendőm hatalom,
húsz esztendőm eladom.
Hogyha nem kell senkinek,
hát az ördög veszi meg.
Tiszta szívvel betörök,
ha kell, embert is ölök.
Elfognak és felkötnek,
áldott földdel elfödnek
s halált hozó fű terem
gyönyörűszép szívemen.
A közfelfogás szerint a professzor mihelyt elolvasta a ‘Szeged’ című lapban 1925. március 25-én megjelent verset, rögvest közölte vele két tanú jelenlétében, hogy eltanácsolja a tanári pályától, s ezt megerősítendő, maga a költő később önéletrajzában (‘Curriculum vitae’) sem vallott másként: ‘Minden kedvemet elszegte az, hogy Horger Antal professzor, kinél magyar nyelvészetből kellett volna vizsgáznom, magához hívatott s kijelentette, hogy belőlem, míg ő megvan, soha nem lesz középiskolai tanár, mert ‘olyan emberre, úgymond, ki ilyen verseket ír’, s ezzel elém tárta a Szeged című lap egyik példányát, nem bízhatjuk a jövő generáció nevelését”.
Ezzel szemben Pais Dezső nyelvész tanítványai szerint a valóság az, hogy József Attila elégtelenre vizsgázott nála, így utóvizsgára küldte (eközben jelent meg az inkriminált vers, a „Tisza szívvel”), de mivel arra sem készült fel, eltanácsolta. Mindez természetesen nem von le semmit egyikük munkásságából sem, így ami az utóbbiét illeti, mindmáig maradandóak nyelvészeti művei (Egy ismeretlen magyar hangtörvény, A halmágyi nyelvjárássziget, A csángó nép és csángó név eredete, Hétfalusi csángó népmesék, Udvarhely vármegye székely nyelvjárásának hangtani sajátosságai, A nyelvtudomány alapelvei, A magyar szavak története, Általános fonetika, A magyar igeragozás története, A magyar nyelvjárások).
Ifj. Tompó László – Hunhír.info