- HUNHÍR.info - http://hunhir.info -

Wass Albert üzenete: „A haszon a leghaszontalanabb szó, amit az ember valaha is kitalált”

Kérdés, hol van már az önzetlen szeretet, a kölcsönös segítségnyújtás, a jó önmagáért való megbecsülése, kérdezik legtöbbször mindazon kevesek, akik ma is megélik mindennapjaikban a (legalábbis a régi) székely világból olyan ismerős kalákát, a bajbajutottnak akár a saját kárukon való megsegítését, mi több, hazájuk megmentését, elvégre, Petőfi szavaival, „bárkié is a dicsőség, a hazáé a haszon”, tudva Wass Alberttel, hogy „a haszon a leghaszontalanabb szó, amit az ember valaha is kitalált”.

A műveiben mindvégig a minden élőlényben lakozó isteni princípium méltóságát védő mezőségi írófejedelem vallomását bizony megszívlelhetnék mindazok, akiknek etikai szótárában a legelső szó h-val kezdődik:

„Valahogy így van ez: az ember jár-kel a világban, mint valami nyugtalan vadállat, és valamit keres. De alighogy megtalálja, már hasznot akar belőle, és ezzel el is rontja a dolgokat. Mert a világ nem arra való, hogy hasznot hozzon valakinek. A világ arra való, hogy szép legyen, békés legyen, jó legyen. Hogy élni lehessen benne, fáradsággal, de haszon nélkül. Mert az élet értelme a szép. És a haszon a leghaszontalanabb szó, amit az ember valaha is kitalált. Pedig ma már annyira van vele, hogy ha valami szépet meglát, nyomban arra gondol: mi hasznom lehet ebből? S ezért van az, hogy amit ilyen céllal felépít, az hamarosan le is dől. Legtöbbször egy másik ember dönti el, aki irigyli a hasznot, és a helyén nem marad más, csak egy folt csalán: az ember örök nyoma.”

Pedig, mondhatnánk, őseink szótárában ez a szó jóformán nem is létezett, ám a Ferenc József-i idők fináléjaként már annyira ismerős lett, hogy egyszerre az ábécé elejére került, amint ez Gratz Gusztáv történész akkori mentális mivoltunkat taglaló elemzéséből is kiderül:

„A leromlott gazdasági helyzet hullámai számtalan egzisztenciát nyeltek elé, viszont azok részére, akiknek hivatásuk volt a változó konjunktúrákhoz való alkalmazkodás, a kereskedők részére, akiket foglalkozásuk tanított meg arra, hogy úszni tudjanak ott, ahol mások elmerültek, ez a helyzet rendkívüli meggazdagodási lehetőségeket nyújtott. Mivel Magyarországon a kereskedelem túlnyomóan zsidó kézben volt, elsősorban ők voltak ennek az állapotnak haszonélvezői és az általános gyűlölet elsősorban ő ellenük irányult.”

Persze a mások elmerülésével járó úszást, másként az óriási áruuzsorát (ahogyan Mihályfi Ákos cisztercita fogalmazott) nemcsak „batyus zsidók, hanem földesurak és asszonyok, a jámbor falusi nép is éppoly lelketlenséggel űzték, mint a kaftános kereskedők”, elfeledve, hogy az önzetlen szeretet, a kölcsönös segítségnyújtás, a jó önmagáért való megbecsülése a boldogság egyedüli forrása, a haszon pedig a leghaszontalanabb szó, s ezért van az, hogy amit az ember ilyen céllal felépít, az hamarosan le is dől.

Ifj. Tompó László – Hunhír.info