Hiába tekinti a közvélemény „sötét”-nek a középkort, akkor még mindkettő létezett benne kontinensünkön, vagyis amikor még volt becsülete a fáradtságosan megszerzett alapismereteknek, az érvek és ellenérvek ütköztetésének, a logikus gondolkodásnak. Ma? Hiánycikkek mind.
Hol van valódi követelményszint ma az egyetemeken? Inkább nézzük, milyen volt akkor! Például az egyetemjárók megalapozásként az ókori világban meghonosodott „hét szabad művészet”-et (septem artes liberales) tanulták összesen négy évig: az első két évben latin nyelvet (grammatikát), szónoklattant (retorikát), logikát (dialektikát), a másik kettőben számtant (aritmetikát), mértant (geometriát), csillagászatot (asztronómiát) és zenét (muzsikát). Az első három (trivium) elsajátítása után került sor első egyetemi vizsgájukra, mely után a borostyánkoszorús (baccalaureus artium) címet kapták, a további négy (quadrivium) után pedig a „magister” fokozatot, és választhattak a jogi, orvosi és teológiai kar között. Ha nem választottak, „artium magister”-ekként taníthattak főiskolákon segédtanerőkként. Ha választottak, szaktanulmányaik – melyek elvégzése után kapták a doktorátust – a hosszúra nyúltak: például az orvosi- és jogi karon általában kilenc-tíz, de hittudomány fakultáson sokszor bizony tizenhárom-tizennégy évre is.
Ami pedig a középkori egyetemek tanításmódszertanát leginkább jellemezte, az emlékezetfejlesztés (memorisatio) és az előadást (lectio) követő, a magisterek vezetésével hetente tartott nyilvános vitatkozás (disputatio). Az előbbi során arra törekedtek, hogy egy-egy tudomány alapismeretei, tekintettel minden helyzetben való azonnali alkalmazandóságukra, fejükben legyenek, az utóbbi során pedig arra, hogy ne csak mechanikusan tanulják meg a szövegeket, hanem elemezzék és értelmezzék is őket, vagyis ismerjék meg a mellettük és ellenük szóló érveket, így jutva el igazolásukig.
Tanulság? Alighanem vakmerőség lenne egybevetni mindezt a mai állapotokkal, hiszen ma már nincs tudásfejlesztés és vitakultúra az egyetemeken.
Ifj. Tompó László – Hunhír.info