Szívszorító szavak kíséretében kommentálta a magyar jobboldal megnyilvánulásait Rastislav Kácer, Szlovákia volt budapesti nagykövete. Valóban szívszorító lehet az emelkedett európai liberálisok és Trianon utódállamait vezető igencsak hazafias politikai elitek számára a magyar nacionalizmus és irredentizmus tombolása.
Szerinte a magyar irredentizmus újabb-újabb határokat feszeget, a Fidesz kongresszusa az NSDAP nürnbergi kongresszusaira emlékeztet… Itt be is fejezem az előző mondatok stílusparódiáját, gondolja tovább kedve szerint a kedves olvasó…
Érdekes ember lehet ez a Rastislav Kácer. Az egyik felvidéki internetes lapnak adott interjújából megtudhatjuk, nagymamája soha sem tudott szlovákul, édesapja 5 éves koráig csak magyarul beszélt. Mindezekhez képest nem ártana, ha nem is magyar elkötelezettség, de legalább bizonyos tárgyilagosság megérintené.
Kácer kedvéért azért idézzünk fel néhány szempontot a magyar-szlovák kapcsolatokról!
A magyar-szlovák együttélés közel ezer évig zavartalanul működött. A magyar reformkorral párhuzamosan fogalmazták meg a szlovák ideológusok, a főként katolikus papok (Kollár, Stur, Zoch) a szlovák történetpolitikai ideológiát. 1848-ban a magyar hadsereg gyorsan szétzilálta Habsburg-barát szabadcsapataikat. Egyébként a többi nemzetiségtől eltérően a szlovák fiatalság túlnyomó többsége lelkesen lépett be a magyar szabadságharc honvédségébe. A dualizmus időszakában a katolikus-klerikális Szlovák Néppárt fogalmazta meg a nemzeti identitást, célokat. Természetesen elfogadjuk, tisztelhetjük a szlovák identitás, kultúra, államiság létrehozására irányuló célok történelmi létjogosultságát.
Az utóbbihoz azonban azt lehet hozzáfűzni, hogy a szlovák államiság első megnyilvánulása a Magyar Vörös Hadsereg győzelmei révén 1919. június 16-án Eperjesen kikiáltott Szlovák Tanácsköztársaság volt. 1919 nyarától a volt magyar Felvidék és Kárpátalja a Csehszlovák Köztársaság részévé váltak, ahol ugyancsak alárendelt, hátrányos szerepet töltöttek be. A köztársaság két évtizede alatt egyébként folyamatos volt a szlovák függetlenségi igény, célkitűzés a független nemzeti állam létrehozására.
Mikor a német lakosságú szudétanémet területekre vonatkozó német igények az 1938. szeptember 29-ei müncheni konferencián érvényesültek, napirendre került a lengyel lakosságú Teschen, a magyar lakosságú Felvidék és a főként ruszin lakosságú Kárpátalja kérdése. A müncheni konferencia a brit és francia diplomácia által is jóváhagyott kiegészítő jegyzőkönyve a magyar-szlovák határrendezést a két állam hatáskörébe utalta, végső soron elfogadta a német-olasz döntőbíráskodást. Csak zárójelben, Lengyelország 1938 októberének elején egyszerűen megszállta az igényelt Teschent.
Annak ellenére, hogy az Imrédy-kormány 1938 szeptemberében mozgósította a határmenti VI. debreceni, VII. miskolci, I. budapesti- és a II. székesfehérvári hadtesteket, Magyarország elsősorban a békés területrendezésre törekedett. Miután Kánya Kálmán magyar külügyminiszter és Jozef Tiso az autonóm szlovák kormány vezetője közötti tárgyalások nem vezettek eredményre, mindkét kormány a német és olasz kormány döntőbíróságát kérte. A Duce és Ciano olasz külügyminiszter a leghatározottabban álltak ki a magyar igények támogatása mellett.
Így megszületett az I. bécsi döntés, melynek révén a Felvidék déli sávja: 11.927 négyzetkilométernyi terület visszatérhetett hazánkhoz. E terület lakossága 869.000 fő volt, melyből a magyarok száma 752.000 fő volt (86,5%). A további 117.000 fő között voltak szlovákok, ruszinok, németek, stb.) Egy ilyen, az etnikai elveknek megfelelő határrendezés még aligha történt Európa történelmében. A Kormányzó, a Magyar Királyi Honvédség felvidéki bevonulására őszi virágesőben, megható jelenetek között került sor.
Az 1939. március 13-án kikiáltott szlovák államban mintegy 80-100.000 magyar maradt, akik képviseletét a kiemelkedő történelmi személyiség, gr. Esterházy János látta el, aki példaként 1942-ben egyedül tiltakozott a pozsonyi parlamentben a szlovákiai zsidók deportálása ellen.
A magyar határ az 1939. március 24-31. között lezajlott szlovák-magyar kisháború következtében minimálisan nyugatabbra tolódott az Ung-völgyében. Egyébként a fiatal Szlovákia 1939 áprilisában egyezményben ismerte el a Magyarországgal kialakult határokat.
Nyilvánvalóan elismerhetjük Jozef Tiso érdemeit a szlovák államiság létrehozásában, ugyanakkor még Kácer is beláthatja, hogy az 1938 őszén lezajlott magyar-szlovák tárgyalások során etnikai értelemben indokolhatatlan területeket szándékozott Szlovákia számára megtartani.
A Felvidék magyarsága mintegy 5-600.000 főre tehető, mondhatni még szinte kompakt tömbben a déli területeken. Viszonyítva a szlovákságnak jóval kisebb nyelvszigetei léteznek Szerbiában, a Bácskában és a Bánátban, valamint Magyarországon. Hála Istennek Magyarország optimális feltételeket biztosít a hazai szlovákság és a többi hazai nemzetiség identitása, kultúrája megőrzésében.
Kérdés, hogy Kácer miért nem képes tárgyilagosan értékelni, értelmezni a magyar kisebbségpolitika érveit, célkitűzéseit és miért igyekszik félremagyarázni.
Károlyfalvi József – Hunhír.info