A múlttal takarózni kívánó, tereptárgyhoz lapuló politikus, a felelősség áthárítására szakosodott képmutató, alattomos, aki változásokat követő radikális elvárásokkal elszámolni képtelen, most tehetetlen szomorú beteljesült történelmet írat. Szkarabeuszi galacsin-petéivel gyalázza az évtizedekig üldözötteket és a megpróbáltatásokat átszenvedetteket, ma gyanú és vád alatt méltóságukat bántja, ki ugyancsak rejtélybe burkolódzott áldozat lehet. A hiúság hőse az éles társadalomkritika gyilkos szatírája.
„L” Carlos Linnaeus /1707-1778/ svéd természettudós, orvos és botanikus. Megalkotta a modern tudományos rendszerezés alapelveit, a rendszerezés kategóriáit (a taxanokat) és kidolgozta a modern, korszerű tudományos nevezéktant, az élőlényekre alkalmazta a kettős elnevezést tudományos névként. Alapjaiban ma is az ő elveit és eljárásait használják a biológiában. Species Plantarum /1753/ Source – Caroli Linnaei, neve rövidítése: „L.” Carl von Linné.
Lehet, – illetve mód van rá -, hogy az ugyan kondicionálisnak vélt, kevésbé jelentőséggel bíró szemiesszenciálisnak is kerüljön hely, alkalom az esszenciális tényezők mellett. Ezt a természet rendje körüli érdekes és egyben izgalmas jelenséget nevezzük most kvázinak, mely latin eredetű kifejezés tangenciálisan érinti mind a természet, mind a társadalom olyan problémáját, mint: szinte, mintegy, majdnem, azaz látszólagos, nem igazi, ahhoz hasonló amellyel együtt élni, naponként újrafogalmazni kényszerül minden gondolkodó. A kvázi tehát valaminek a teljességét csorbító hézag hiányosság, ami sejteti a meg nem létet, illetve a szükségesnél kisebb mennyiségben vagy mértékben való meglétet. A matematikában ez volt a hiányjel. Az a jel, amely éppen jelző mivoltában, hiányt jelző: betű vagy szó kimaradtát jelzi – az írásban. A társadalomban a megfélemlítés és erőszak korszakában ezt a jelt is száműzte a hatalom, hisz egymagában ott nem lehetett hiány. Olyannyira, hogy az „Adj’isten”-ből nemcsak a jel, de maga az Isten is kimaradt. Nem hiányzott! Ezért nincs még sok író- és számítógép billentyűzetén hiányjel.
Ugyancsak a legáltalánosabb logikai fogalom (anyag, idő, tér, mozgás, okság, lényeg ), amely a lét, az objektív valóság alapvető formáit és viszonyait fejezi ki (osztály, csoport, fokozat), mint kategória az alga. Az alga latin eredetű kifejezés, jelentése moszat, tengeri hínár. Vízalatti, bokros, bozontos növekedésű, vízabszorbeáló, gyökértelen, olajzöld, majdnem fekete levélszínű vízinövény. A kék-zöld alga, vagy más néven spirulina az egyik legprimitívebb algafaj. Az elmúlt tíz évben elsősorban étkezési célokra használták, mivel sok fehérjét, valamint vitaminokat és ásványi anyagot tartalmaz. Természetes környezetben tenyészik. Stabilizálja a vércukor szintet, elősegíti a testsúly csökkentését. Étrend-kiegészítőként hasznos, tápanyagtartalmát tekintve egyfajta multivitaminnak tekinthető. Az algák segítettek ellensúlyozni a szegényes táplálkozást, és lehet energiaszint fokozására alkalmazni. Glikogén tartalmáért versenylovaknak adagolják, amely a májban lebomolva az adrenalinhoz hasonló „löketet” tud adni. A fehérje-, vas-, karotin- és vitamintartalom miatt, kiváló ásványianyag- és vitaminforrás, valamint az asszimilációs termékei, mint a tirozin, cisztin, arginin, hisztidin, glicin és szerin teszik közismerten értékessé.
Új utak keresése mellett kvázi a régiek tisztelete és megbecsülése az, ami a tudományban, főleg a társadalomtudományban és művészetben a fejlődés legnagyobb biztosítéka.
Carl von Linne binominális szisztémája szerint: Nem rendszertani kategória az alga, és tápanyaghiányos állapot esetén lehet hasznos. Az emberré válás hosszú folyamatában, elvesztettük azt az – állatvilágban még megfigyelhető – ösztönt, hogy ételeinket a valós szükségleteknek megfelelően válasszuk ki.” (Kónya Csaba) A múlttal takarózni kívánó, tereptárgyhoz lapuló politikus, a felelősség áthárítására szakosodott képmutató, alattomos, aki változásokat követő radikális elvárásokkal elszámolni képtelen, most tehetetlen szomorú beteljesült történelmet írat. Szkarabeuszi galacsin-petéivel gyalázza az évtizedekig üldözötteket és a megpróbáltatásokat átszenvedetteket, ma gyanú és vád alatt méltóságukat bántja, ki ugyancsak rejtélybe burkolódzott áldozat lehet. A hiúság hőse az éles társadalomkritika gyilkos szatírája. Mert „boldog, kinek hírneve nem ragyogja túl becsületét, és új barátért nem hagyja el a régit.” Vagy „életünk minden pillanatában törekednünk kell, hogy ne azt leljük meg, ami elválaszt, hanem ami összeköt bennünket.” Meg „ki győzve világot fog át, de közben elveszti önmagát, diadala olyan szomorú, mint hasadt fejen a koszorú.”
Szervezetünkben nagyon kis mennyiségben (nyomokban) jelen levő biogén elemek a nyomelemek. Az ásványi anyagoktól mindössze a mennyiségben különböznek, ezért az ásványi anyagokat szokás makró- illetve a nyomelemeket mikroelemeknek nevezni. A nyomelem a földkéregben és ásványokban 0,1%-nál kisebb mennyiségben előforduló kémiai elem. A „nyomelem”- hű nevéhez, hiszen nyomokban lelhető fel, szervezetünk szürke eminenciásai, – ezért ki kell emelni sorsukból. Nyomelemhiányért a hiányos tápanyagfelvétel okolható. A szervezetbe a biogén elemek táplálkozás útján kerülnek: hiánya vagy túladagolása komoly betegség előidézője lehet. A bór csontépítő, a jód pajzsmirigyhormonok, a mangán véralvadás, csontképzés, a cink immunműködtetés, hormonképződés és inzulin, a vas a hemoglobin alkotórészként fontos. Az élet rövid, a tudomány végtelen; az alkalom múlékony, a kísérletezés felelős, az ítéletalkotás veszélyes – szerény ismeret elégtelen, és a dölyfös vezetés a nemzet kárára történő bűn. Talán megbocsáthatatlan!
Igen, mert a harang tiszta csengő hangja attól függ, mennyi nemesfém van elkeverve benne. A harangnak a benne függő, buzogány alakú tartozéka a mony, az ütő. Nem tartalmaz nemesfémet! A mony kemény (kegyetlen!) ütése, verése „csiholja” kényszeríti ki a tiszta hangot… Nem fedezhetjük fel az óceánt, ha félünk elhagyni a partot. Így lesz „Kvázi” a tusványosi szabadegyetem, (amely Bálványoson indult el, majd Tusnádra költözött), a magyar összefogás rejtjegyében csak annyit ér, amennyiben értjük, hogy a tiszta hang, a jelkulcs: Erdély.
Ami pedig egyebekben megkívántatik, hogy a soproni 61 méter magas Tűztorony déli részén kialakított Hűségkapuról tudni kell: maximális magasságban hasonlít a székely kapukhoz. Civitas Fidelissima!
Pásztori Tibor Endre – Hunhír.info