- HUNHÍR.info - http://hunhir.info -

Társadalmi kórkép a devizahitelesek kapcsán – a gazdagabb, öregebb érzéketlenebb

Az idősebbek, a Budapesten, illetve Nyugat-Magyarországon élők nyitottabbak a devizahiteles kérdés kompromisszumos megoldására, míg az alacsonyabb jövedelműek, a Kelet-Magyarországon élők és a fiatalabbak az átlagosnál magasabb arányban támogatnák a radikálisabb adósmentést – derül ki a Bankmonitor.hu felméréséből.

A felmérésből kiderül, hogy a fiatalabb generáció és az alacsonyabb jövedelműek az átlagosnál valamivel nagyobb arányban támogatnának egy mindenkit érintő, radikálisabb mentőcsomagot, ezzel szemben a középkorúak és az idősek, valamint a magas jövedelműek nagyobb arányban szavaztak a kompromisszumos megoldásra.

Míg a 30 év alattiak 22 százaléka mindent a bankokra terhelne, addig az 50 és 60 év közöttieknek mindössze 11 százaléka gondolkodik így.

Nem csak az életkor vagy a jövedelem alapján, hanem regionális szinten is megfigyelhetők különbségek. Az ország keleti felében magasabb a mentőcsomag támogatottsága, a fejlettebb központi régió illetve Nyugat-Dunántúl esetében viszont átlag feletti azok aránya, akik nem tartják szükségesnek az adósok megmentését. Míg Észak-Alföldön a megkérdezettek 23 százaléka segítene bármi áron a nehéz helyzetbe került adósokon, addig Nyugat-Dunántúlon ez az arány mindössze 14 százalék.

A hétköznapinak mondható felmérés eredményeiből viszont egyértelmű politikai következtetéseket lehet levonni. Az első és a legfontosabb, hogy az internetes nemzedék, tehát a fiatalok, akik a világháló segítségével sokkal könnyebben és gyorsabban tájékozódhatnak az aktuális bel- és külpolitikai kérdésekről, és így politikailag is jobban “képben vannak”, az adósmentéssel párhuzamosan rendszerkritikájukat is megfogalmazzák. A mostani felmérés is azt támasztja alá, hogy nem véletlenül a legnépszerűbb politikai erő a fiatalok körében a Jobbik, hiszen a nemzeti ellenzék pártja utasítja el legjobban Magyarországon a bankok uralmát, és gigaprofitszerző tevékenységét.

A kelet-magyarországiak érzékenyebbek a szociális problémákra, mutatja egyértelműen a közvélemény-kutatás, és ez átvitten azt is jelzi, hogy azok az emberek, akik nehezebb anyagi körülmények között, ráadásul bizonyos erők fenyegetettségének kitéve élnek, sokkal inkább érzékenyek a közösségi kérdésekre, mint a “fejlett nyugaton” lakó, leginkább csak a saját érvényesülésével foglalkozó és Ausztria közelsége miatt ezt viszonylag be is teljesíthető ember.

Ez a felmérés is újabb támpontot adhat a Jobbiknak, de akár a kormánypártnak is, hogy melyek azok a területek, amelyek fontosak lehetnek a jövő évi választások szempontjából. A Jobbik a radikális multikultúra és az elfogadhatatlan nagyságú profitszerzés-ellenességével újabb támogatókat szerezhet, a kelet-európai régiókban pedig a társadalmi összefogást, a közösségi érzetet és a közösségi empátiát erősítő kommunikációval léphet előre. Egyértelmű tehát, hogy a politikailag tájékozottabbak az internetes 2006-os nemzedék határozottan érzékeli, hogy a magyarországi gazdasági, társadalmi, politikai helyzetet a hamis és megtévesztő üzeneteket hordozó, az országból a magyarok által megtermelt forint ezermilliárdokat kitalicskázó bankok és bankárok elleni erőteljes fellépéskövetelés jellemzi.

Kostás Roland – Hunhír.info