A Fidelitas meghívására diákokkal folytatott megbeszélése után a kormányfő megértette, hogy egyszerűsítő folyamatokra van szükség a “félelmek” eloszlatására – mondta a kormányszóvivő.
A felsőoktatási koncepció, amit másfél éve kezdett kidolgozni a kormány, és e hét szerdán szeretné az eddigi munkát összegezve lezárni, körülbelül tíz-tizenkét elemből áll. Ezek egyike a keretszám meghatározás, amelyről Orbán Viktor miniszterelnök a Fidelitas meghívására diákokkal folytatott megbeszélése után kijelentette, hogy meg kell szüntetni – mondta a 180 percben Giró-Szász András kormányszóvivő.
A kabinet képviselője a Kossuth Rádió reggeli műsorában úgy fogalmazott, a kormányzat elképzelésével nem koncepcionális probléma volt, hanem megértési, befogadási. Ebben szerinte nyilvánvalóan szerepet játszott az elmúlt négy-öt év, amikor a hitel, az eladósodás olyan rémisztő képet festett mindenki számára, amely nehezen befogadhatóvá tette a tervezett konstrukciót. Orbán Viktornak éppen ezért határozott álláspontja, amit Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter számára is egyértelművé tett, hogy a keretszámokat meg kel szüntetni. Mindenki, aki bejut az egyetemre – azáltal, hogy eléri az ehhez szükséges pontszámot –, majd elvégzi azt, és Magyarországon kíván elhelyezkedni, annak az állam kifizeti a felsőfokú tanulmányait – nyilatkozta Giró-Szász András.
Arra a kérdésre, hogy az elmúlt napok történései fényében kell-e változtatni a kormányzati kommunikáción, a szóvivő azt válaszolta: persze, a kormányzati kommunikációra is rá lehet rakni ezt a kabátot. „Nyilvánvalóan, mindig mindent jobban lehet kommunikálni annál, mint ahogy megtörténik, de alapvetően azt világossá kell tenni, hogy a kormány eddig is elmondta, minden egyes megszólalásában, hogy a korábbi koncepciója alapján is mindenki be tudott volna jutni az egyetemekre. Félreértések, félremagyarázások, nem kellő átláthatóság – ezek azok, amelyek azt eredményezték, hogy ez a félelemérzet kialakult az egyetemi és középiskolás diákságban” – mondta Giró-Szász András. Az ingyenesség feltételei kapcsán hangsúlyozta: fontos, hogy az adott hallgató elvégezze az egyetemet, jelenleg ugyanis a bekerült fiataloknak csak az 50-55 százaléka fejezi be a tanulmányait határidőre.
Arra a felvetésre, hogy kormányszóvivőként korábbi tájékoztatóján a sajtóban megjelent adatokhoz hasonló keretszámok elfogadásáról beszélt, majd a miniszter bejelentette, hogy nincs elfogadott koncepció, Giró-Szász András azt mondta, akkori nyilatkozatához két fontos dolgot is hozzátette. Az egyik, hogy mindenki be tud jutni a felsőoktatásba, aki eléri a szükséges pontszámot, másrészt azt is világossá tette, hogy a keretszámokon belül vannak még el nem döntött dolgok. A kormányfő épp ennek kapcsán, a diákokkal folytatott beszélgetés után megértette, hogy egy egyszerűsítő, tisztázó folyamatnak kell végbemennie, azért, hogy eloszoljanak a félelmek.
A koncepció átdolgozása azokat a területeket egyáltalán nem érinti, amelyek az egyetemi gazdálkodás rendbetételét szolgálja, hiszen a kormány nem csak az elhibázott ppp-konstrukciókból, hanem az adósságok és az európai uniós fejlesztések önrészével kapcsolatban is nagyon nagy segítséget kíván nyújtani az intézményeknek. A kancellár kinevezése garantálja, hogy ilyen nehéz pénzügyi helyzetek a jövőben ne álljanak elő. A koncepción az egyetemi minőségi oktatás szempontjából sem kell változtatni. Az a törekvés sem változik, hogy az egyetemek olyan diplomát adjanak a hallgatóiknak, amelyekkel el tudnak helyezkedni a magyar piacon – tette hozzá.
Giró-Szász András a 180 percben beszélt a rezsicsökkentésről is. Ennek kapcsán azt mondta, az Európai Unióban vásárlóerő-paritáson Magyarországon a legdrágább a gáz és a villany finanszírozása. Nem lehet megengedni, hogy a magyar családok jövedelmük átlag egyharmadát rezsire költsék, az elmúlt húsz év politikáját nem lehet ezen a területen folytatni. A kormány egy társadalmi problémát kíván megoldani, és nem szabályozási rendszert létrehozni – nyilatkozta a 180 percben Giró-Szász András kormányszóvivő.
Hunhír.info – hirado.hu
Hunhír.info kommentár:
Hunhír.info