Újabban nagyon félrecsúszott az Alföldi Róberttal kapcsolatos vita, ami egyre kevésbé szól a lényegről. Vagyis arról, hogy az egyik legfontosabb nemzeti intézmény élén miért áll egy olyan személy, akinek nézeti, művészi szándékai összeegyeztethetetlenek a kormány által hivatalosan képviselt nemzetpolitikai irányvonallal.
A lényeg ugyanis nem az, hogy mennyi a szexjelenet Alföldi rendezéseiben, vagy mennyire tekinthető sértőnek az N1 televízió riporternőjének adott válasza. Sőt, Alföldi művészi teljesítményének megítélése, darabjainak nézettsége is mellékes szempontnak tekinthető. Ezek a tényezők önmagukban nem indokolják megtartásának vagy leváltásának szükségességét.
Ám az nagyon is Alföldi ellen szól, hogy bizalmi embere volt az előző kormánynak, amelynek szándékai szöges ellentétben álltak a Fidesz által a választási kampányban meghirdetett törekvésekkel. Tehát Alföldi egy olyan kultúrpolitikát képvisel, ami a másság tiszteletét, az idegenség felmagasztalását, a keresztény-konzervatív hagyomány kigúnyolását, vagy legalábbis semmibevételét tekinti a legfontosabb értéknek, és az önfeladó internacionalizmust mint követendő példát állítja szembe a nemzeti elkötelezettséggel.
Hillerék azért választották ki a Nemzeti vezetőjének Alföldit, mert ő volt az a színházi ember, aki tökéletesen megfelelt a kormány célkitűzéseinek. Azóta viszont bekövetkezett egy kormányváltás, és az ország új vezetése által meghirdetett célok a kultúrpolitika területén is gyökeresen különböznek a korábbi szándékoktól.
A Nemzeti Színház pedig állami intézmény, amelynek működtetése alapvetően a mindenkori kormányra háruló felelősség. Egy magánszínházban természetesen Alföldi azt rendez, amit csak akar, de a kétharmados többséggel rendelkező, a gyökeres változás ígéretével megválasztott kormányának meg kell adni a jogot, hogy a saját elképzeléseit támogató embereket nevezzen ki a nagy állami intézmények élére.
Baj csak akkor van, ha a Nemzeti Színház jelenlegi igazgatójának nézetei az Orbán-kormány számára is elfogadhatónak bizonyulnak, és Alföldi a helyén marad. Ugyanis a „nemzeti ügyek kormánya” nem a neoliberálisok kulturális irányvonalának a követésére, vagy a nemzetvesztő megalkuvások politikájának képviseletére kapott a választók abszolút többségétől felhatalmazást.
Varga Imre – Hunhír.info