A HunHír is beszámolt a kairói „incidensről”: a tüntetők előbb lerombolták a cionista nagykövetség védelmére emelt biztonsági falat, majd egy csoport megrohamozta az épületet. A jelentések szerint egyes tüntetőknek sikerült behatolniuk az épületbe, s nemsokára héber nyelvű iratok röpültek ki az ablakon. A nagykövetség személyzetét evakuálták.
Az egyik izraeli hírportál – Ynetnews – beszámolója szerint az épület ellen indított ostrom „drámai döntésre” késztette a cionistákat: Yítzhak Levanon nagykövetet, nyolcvan diplomatát és családtagjaikat az izraeli légierő egyik gépe menekítette ki Kairóból.
A nagykövetség épületében maradt a cionista biztonsági szolgálat hat embere. Velük telefonon beszélt Bibi Netanjahu cionista kormányfő, és segítséget ígért nekik. A Jerusalem Post beszámolója szerint a biztonsági emberek elmondták: már csak egy fal választja el őket a tüntető tömegtől. Netanjahu kapcsolatba lépett az egyiptomi vezetéssel, s ezt követően a nagykövetség épületében maradt hat cionistát egy egyiptomi kommandó menekítette ki. Az akciót élő adásban követték nyomon a cionista külügyminisztériumban. Az épületből kiszabadított embereket külön gép szállította a cionista államba.
A cionista nagykövetség elleni akció idején Obama amerikai elnök is felemelte a telefonkagylót, s figyelmeztette a kairói vezetést, hogy tartsák tiszteletben az ország „nemzetközi kötelezettségeit”, nyújtsanak védelmet a cionista külképviseletnek.
Bibi Netanjahu cionista kormányfő szerint sokkal rosszabb lett volna a helyzet, ha a tüntetők eljutnak „az utolsó ajtóig”, mert akkor bántalmazták volna a diplomatákat. Netanjahu köszönetet mondott a titkosszolgálatnak, s ugyancsak megköszönte az egyiptomi hatóságok segítségét. Ugyanakkor figyelmeztette Kairót, hogy ez a támadás súlyosan veszélyezteti a békét és a nemzetközi normákat.
Cionista források szerint egy diplomata – Levanon nagykövet helyettese, Yaakov Dvir konzul – Kairóban maradt, most ő képviseli a cionista államot Egyiptomban.
Cionista illetékesek elmondták: a tüntetőknek csak a nagykövetség előterébe, a váróterembe sikerült behatolniuk, a nagykövetség irodái sértetlenek maradtak. Az épületből kidobált héber nyelvű iratok nem a nagykövetség dokumentumai voltak, hanem a váróteremben található formanyomtatványok.
A jelentések szerint a kairói események során mintegy 450 tüntető sérült meg, amikor a tömeg összecsapott a rendőrséggel. A tüntetők nemcsak a cionista nagykövetséget, hanem az egyik közeli rendőrségi épületet is megtámadták. A rendőrség könnygázt vetett be a tüntetők ellen, s figyelmeztető lövésekkel igyekezett szétoszlatni a tömeget.
Egyes jelentések szerint egy tüntető szívinfarktusban meghalt, a cionista diplomaták közül azonban senki nem sérült meg. Egyiptomi források szerint a rendőrség négy tüntető letartóztatott.
Köztudott, hogy nemrég egy cionista akcióban öt egyiptomi rendőr vesztette életét az egyiptomi határ közelben, s ez a gyilkos tett igencsak fölkorbácsolta az indulatokat az arab országban. Az egyiptomi vezetés akkor bejelentette: visszahívja nagykövetét a cionista államból. A bejelentést tett nem követte, Kairó visszakozott. Nem kell tehát nagyon kutakodnunk, ha a cionista nagykövetség elleni mostani támadás okait keressük.
Végezetül fontos megjegyeznünk, hogy a tegnapi tüntetés, a cionista nagykövetség elleni támadás „világi” csoportok műve volt. A különböző iszlám csoportok nem csatlakoztak a meghirdetett demonstrációhoz: Egyiptom legerősebb politikai szervezete, a választások lehetséges győzteseként emlegetett Iszlám Testvériség is elhatárolódott a tüntetéstől.
Falusy Márton – Hunhír.info