Az Élet menete alapítvány idei felhívásában azt olvastuk, hogy évről-évre egyre többen masíroznak Budapest utcáin a holo-emléknapon. Az első alkalommal mintegy ötszáz ember menetelt, tavaly a masírozók száma már elérte a húszezret. Az idei rendezvényen megfordult a trend: meglepően kevesen meneteltek. Végre egy örvendetes hír.
Gyurcsány Ferenc csicskása, az írástudatlan Gréczy Zsolt április 10-én azt írta, hogy az Élet menete „néma tiltakozássá válhat az Orbán-rezsim ellen”. Gréczy szokás szerint megint hülyeséget beszélt: az idei masírozásban ugyanis fontos szerepet vállalt a jelenlegi hatalom. A Klauzál téren Tarlós István beszélt, majd a fáklyás masírozás végeztével a Kossuth téren Réthelyi Miklós miniszter szólt az egybegyűltekhez. Azt se felejtsük el, hogy a masírozást megelőzően a Terror Háza előtt Kövér László fideszes házelnök is szónokolt. Igazi fideszes rendezvény volt tehát a mai masírozgatás, amelyen feltűnt még a szoclib söpredék – Gyurcsány, Bajnai, Mesterházy stb. – mellett Rogán Antal, Szászfalvi László és több kormánypárti politikus is. A Népszabadság tudósítása szerint a kormányfő felesége, Lévai Anikó is masírozott (férje, Orbán Viktor viszont nem tűnt föl a tömegben, lehetséges, hogy Pintér Sándor társaságában éppen hurkát töltött).
Ami meglepő: nagyon kevesen masíroztak az idén, pedig még az időjárásra sem lehetett panaszkodni. A tudósítások többsége a résztvevők számát nem jelölte meg pontosan. A Népszabadság beszámolójának a címe: „Az idén is nagy tömeg az Élet menetén”, a cikkben pedig csak annyi olvasható, hogy „az idén is rengetegen voltak”. Az atv nevű cionista szennycsatorna szerint „ezrek emlékeztek” masírozással, de hogy ez az „ezrek” körülbelül hány ezer lenne, arra a tudósítás nem tér ki. Érdekes viszont, hogy a Népszava és az ugyancsak kőkeményen baloldali Hírszerző megközelítőleg pontos adatot közöl: mindkét orgánum 2000 résztvevőt említ. Hát ez bizony csekély szám. A masírozásról készült képek egyikén a menetelők élén haladó Zoltai-Zucker zsidóführer látható, akinek fancsali ábrázata elárulja: több masírozóra számított.
Bár a kétezres szám is jelentős, az azért örvendetes, hogy az előző évekhez képest radikálisan csökkent a holomasírozók száma. A Népszabadságban Czene Gábor burkoltan próbált is magyarázatot találni arra, miért nem volt nagyobb tömeg a rendezvényen. Czene szerint a fővárosi önkormányzat „a szűkös anyagi lehetőségek miatt az előző évinek mintegy harmadára (öt és félmillió forintra) csökkentette az Élet menete támogatását”. Azért masíroztak volna kevesebben, mert nem volt elég zsozsó, tehát a korábbi bérmasírozók otthon maradtak? Vagy azért, mert egyes masírozók nem szeretik Tarlóst és a fideszes minisztereket? Czene ugyanis azt is írja, hogy „voltak olyanok, akik úgy érezték, a kormányzat megpróbálja kisajátítani magának a rendezvényt: ők más helyszínen, a Dunaparti ’vascipőknél’ tartottak megemlékezést”. Hogy hányan „vascipőztek”, arról nem szólnak a hírek.
Mindez persze gyenge magyarázat. A masírozás iránti érdeklődés látványos lanyhulásának vélhetően az az oka, hogy egyre több embernek van elege az állandó „holocaustozásból”. Reméljük, jövőre még kevesebben kapnak kedvet a meneteléshez, s végül szép lassan eltűnik Budapest utcáiról ez a hányingerkeltő produkció.
U.i.: Idézet a Hírszerző tudósításából: „A Honvéd utca és az Alkotmány utca találkozásánál összesen több ’feketeruhás’ próbált meg a megemlékezők közé menni”, de ezt a szolgálatot teljesítő pintőrök megakadályozták. Ez az „összesen több” – gyönyörű megfogalmazás, igazi nyelvi bravúr (ajánlott változat: „összesen sok”. A lényeg: a fekete a holomasírozáson is tiltott szín. Nem véletlenül masírozott kanárisárga kabátkában Zoltai-Zucker haverja, a szintén törpe Feldmájer…
Falusy Márton – Hunhír.info