A Magyar Hírlap mai vezércikkében – címe: A zongorista – a Széles-lap főszerkesztő-helyettese Schiff Andrást döngöli bele a jó magyar földbe. Történt ugyanis – amint erről a HunHír.info is beszámolt -, hogy a Washington Post (a továbbiakban: WP) idei első számában közölte a Magyarországon született pianista olvasói levelét. Schiff sorain sokan fölháborodtak – amúgy teljes joggal. Nagy kérdés: megér-e annyit az egykor Magyarországon született zsidó zongorista néhány keresetlen sora, hogy napokig háborogjunk miatta?
Szentesi Zöldi cikkének első bekezdésében idéz Schiff András olvasói leveléből, aki így „méltatta” Magyarországot: „A toleranciaszint kirívóan alacsony. Rasszizmus, cigányellenes diszkrimináció, idegengyűlölet, sovinizmus és reakciós nacionalizmus – a tünetek mélyen aggasztóak.” Szentesi Zöldi nem olvasta a WP eredeti cikkét, csak annak magyar fordítását. Az eredeti szövegben ugyanis a „discrimination against the Roma” és a „xenophobia” között szerepel még valami: „anti-Semitism”. Ez tehát kifelejtődött a hírlapos mester vezércikkéből, holott minden magyar polgár tudja: ha egyszer kicsiny hazánkat odakünn ostorozzák, akkor az első rikkantás mindig így hangzik: antiszemitizmus.
Szentesi Zöldi szerint Schiff mondatait Várkonyi Tibor is írhatta volna 1951-ben, a Szabad Népben Truman elnök Amerikájáról, majd így folytatja gondolatmenetét:
„Vajon mi köti össze Várkonyi Tibort és Schiff Andrást? Mi az a titkos fonál, amelyet bárhogy is gombolyítunk 1951-től 2010-ig, végül csak rátekeredik a rasszista, idegengyűlölő magyarok nyakára? Ezt inkább hagyjuk. A végén még a New York Timesban is címlapon leszünk.”
Értetlenkedve olvastam a fenti sorokat. Ha Schiff András Firenzében lehúzza a vécét, akkor miért Várkonyi Tibor budija jut Szentesi Zöldi eszébe? Ne értsen félre a kedves Olvasó: nem Várkonyi Tibi bácsit óhajtom védelmezni, Isten őrizz! Csak arra a sunyiságra akartam rámutatni, ami a Szentesi Zöldihez hasonló „újságírókat” jellemzi. A Széles-lap alvezére ugyanis fölöslegesen zsidózott egy jót. Már az írás címe is… Mert Várkonyit és Schiffet – ki ne tudná – zsidóságuk köti össze. De mi köze Várkonyi zsidó voltának a WP-ben megjelent olvasói levélhez? Ilyen alapon a hírlapos Vámos Györgyön is el lehetne verni a port Schiff András ürügyén. Zsidózni is csak pontosan, szépen, ahogy a csillag megy az égen….
Schiff András zsidósága – ez már más kérdés. Ezzel lehet foglalkozni, hiszen az ő – s nem Várkonyi Tibor – olvasói leveléről van szó. Két évvel ezelőtt, a Szombat című zsidó lapnak Schiff így nyilatkozott:
„A hovatartozásom egyértelmű, zsidó vagyok, aki véletlenül Magyarországon született.”
Világos beszéd: Schiff nem magyarnak, hanem zsidónak vallja magát, aki véletlenül honunkban látta meg Isten – akarom mondani: Jehova – kék egét. Joga van tehát ahhoz, hogy zsidónak vallja magát. Nekünk meg jogunk van ahhoz, hogy véleményét hovatartozása szerint értékeljük: nem egy külföldön élő magyar, hanem egy véletlenül Magyarországon született, de már évtizedek óta külhonban élő, ráadásul angol állampolgársággal rendelkező zsidó ember mondta el véleményét egy számára idegen országról, Magyarországról. Ezt azért fontos leszögezni, mert Schiff „hovatartozásán” csúszik el Szentesi Zöldi László cikke. A hírlapos alvezér ezt írja:
„Cikkének végén aláírásként ez áll: Schiff András, Firenze, Olaszország. Akadt már példa arra a történelemben, hogy a tapasztalt internacionalisták jobban tudták, mi van itthon, mint mi, akik kalandvágyból itthon maradtunk. Schiff cikkének esztétikumát aligha emeli, de éppen ez is állhatna utána: Landler Jenő emigráns népbiztos, Bécs. Schiff, maga kezet foghat a néhai forradalmárral…”
Schiff nem internacionalista. Schiff zsidó. Jelenleg Firenzében élő, angol állampolgárságú zsidó. Hogy miért pont Landler, s miért nem Kun Béla, vagy Lukács György jutott Szentesi Zöldi eszébe? A fene tudja… Az viszont kissé kínos, hogy „hovatartozása” (Firenze, Olaszország) miatt egyből internacionalistává avanzsáltatik Schiff András. Hadd hivatkozzam egy ellenpéldára.
A Magyar Hírlap évek óta közli Bárány János publicisztikáit. A Gyurcsány-érában ez az úr bizony többször is jól odamondogatott a szoci vezérnek és pártjának, pedig hát Bárány is „tapasztalt internacionalista” – már ha Szentesi Zöldi zsinórmértékét elfogadjuk -, hiszen legutóbbi publicisztikáját is imígyen jegyezte: „Bárány János, költő, Parker, Arizona, USA”. Nem kettős mérce ez, kedves Szentesi Zöldi?
Szentesi Zöldi mellesleg mindent megtesz azért, hogy jó nagyot rúgjon Schiffbe. Egy helyütt például a zongorista nyelvi képességeit veszi célba:
„Vizsgáljuk meg például Schiff szóhasználatát. Az eredeti angol szövegen is átsüt a 19. század ósdi vulgármarxizmusa. A magát nyilvánvalóan elsődleges entellektüelnek képzelő szerző tehát sem magyar ’anyanyelvén’, sem angolul nem tudja magát szabatosan kifejezni.”
Ez azért túlzás. Schiff – „tapasztalt internacionalista” mivoltából következően – feltehetően sokkal jobban tud angolul, mint Szentesi Zöldi. S vélhetően a magyar nyelvet sem felejtette el. Bizonyíték erre a Szombat című zsidó folyóiratban két évvel ezelőtt megjelent írása, amelyre azért kell röviden kitérnem, mert senkit – tehát Schiff Andrást – sem szabad egyoldalúan megítélnünk. A HunHír.info egyik hozzászólója feltette a kérdést, „miért nem a saját országával, Izráellel foglalkozik” a zongorista? Foglalkozott Izraellel is – kár, hogy a jobboldali médiában ennek nem volt visszhangja.
Közel két évvel ezelőtt a Szombat című zsidó folyóirat interjút közölt Schiff Andrással. A zongorista Izraelről szólva kifejtette, hogy „azzal a politikával, amelyet ott évek óta gyakorolnak, egészséges lelkiismeretű ember nem azonosulhat”. Bár Schiff Andrást bizonyos nyilatkozataiért – finoman szólva – már akkor sem kedveltem, ezt a mondatát örömmel nyugtáztam. S azt is örömmel láttam, hogy Schiff idézett kijelentése mekkora vihart kavart. Az interjú megjelenése után két hónappal egy David Gordon nevű izraeli zsidó nyílt levelet intézett Schiffhez, a zongorista pedig röviden válaszolt a kioktató hangvételű, olykor pökhendi izraeli levélre.
Schiff azt írta az izraeli Gordonnak, hogy bár megérti, mit jelent Izraelnek ellenséges környezetben élni, „ugyanígy megpróbálom a palesztinok rettenetes szenvedéseit átérezni. Nagyon sok zsidónak nagy hibája, hogy csak a saját szenvedéseit tudja felfogni, a másokéval szemben közömbös marad. Ön a fanatizmus elleni harcról beszél, helyesen. Nos, zsidó fanatizmus talán nincs? És Ön hogyan tud a szélsőséges vallásos zsidó önkívülettel azonosulni? Én bizony sehogyan sem.” Ilyesmiket írt két éve Schiff András, aki egyébként elment Ramallahba is, hogy koncertet adjon a palesztinoknak.
Közhely ugyan, de leírom: bonyolult szerkentyű az ember. Hol hülyeségeket ír és beszél, hol fején találja a szöget. Így van ez Schiff Andrással is. Most firkált egy szerencsétlen olvasói levelet, s máris titkos fonál köti össze Várkonyi Tiborral (meg Landler Jenővel). De nyilatkozott így valaha Izraelről a szintúgy zsidó Várkonyi? Avagy: írt valaha így Izraelről Szentesi Zöldi? Mikor értekezett a „zsidó fanatizmusról” a Magyar Hírlap? Soha. Mindenki tudja, mi ott az irányvonal… Illetve hogy „mi az a titkos fonál”, amely Szentesi Zöldit és például a korábban szintén hírlapos Várkonyi Tibort összeköti…
Lassan a végére érek, ezért még zárás előtt újra leírom: nem Schiff Andrást óhajtottam megvédeni. Levelével én sem értek egyet – újra előkerült a régi, ócska lemez. De Szentesi Zöldi helyében én nem lihegtem volna túl ezt az ügyet. Nem ér meg annyit. Nagy kár viszont, hogy a WP honlapját nem tanulmányozta alaposan a jeles szerző. Nagyon fontos dolgokat olvashatott volna. E sorok írása előtt láttam: összesen 49 hozzászólás érkezett Schiff levelére. S a hozzászólók többsége – kapaszkodjon meg a kedves Olvasó! – védelmébe veszi Magyarországot, s elutasítja Schiff minősítéseit. Ez a tény például megért volna egy rövidke publicisztikát. Nézzük meg, miket írtak a hozzászólók a WP honlapján.
A romaellenesség és az antiszemitizmus vádjára válaszul több hozzászólásban is szerepel: a Fidesz küldte az EP-be az első cigány képviselőt, s az előző Fidesz-kormány idején vezették be az ún. „holocaust” emléknapját.
Egy freepeak becenevű hozzászóló arra kéri a nem-magyar olvasókat, ne fogadják el igaznak Schiff szavait. Freepeak felteszi a kérdést: hol volt Schiff, amikor az előző kormányzat (MSZP és SZDSZ) politikusai minden mozdíthatót elloptak Magyarországon? „Schiff úr hazudik. Ez az igazság” – fejezi be mondókáját freepeak.
Egy Londonban élő hazánkfia, Cseke Gábor – csak meg ne kapja ő is a „tapasztalt internacionalista” minősítést! – azt kérdi, miért hallgatott a Washington Post a 2006. október 23-án történtekről?
FromHungary néven magyarul is olvasható hozzászólás: „Én sem az ajvékoló megnyilvánulókat nevezem honfitársaimnak, hanem azokat, akik méltók erre.”
S végül még egy hozzászóló – bakonyigabor néven. Ez a legtömörebb, s legtalálóbb reflexió Schiff levelére. Bakonyigabor azzal kezdi, hogy Magyarország – nyelvének köszönhetően – izolált ország, ahol az elmúlt két évtizedben igazi változás nem történt, a bolsevik rezsim maradt hatalmon (picinyke változtatásokkal), de ezt külföldön senki nem vette észre. Az elmúlt nyolc évet a bolsevik vörös maffia ámokfutása jellemezte, s külföldön ezt sem vette észre senki. A bolsevikok tavaly elvesztették a választásokat, az új kormány bizonyos változtatásokat léptetett életbe, az USA és az EU bolsevikjai pedig hisztérikus rágalomhadjáratot indítottak – újra! – Magyarország ellen. S a hozzászólás utolsó mondata: „A despotizmus veszélyben van Magyarországon!” Értsd: a bolsevik despotizmus. Találó.
Amikor a WP honlapján a hozzászólásokat olvastam, megnyugodtam: sok-sok honfitársunk ült számítógép elé, hogy visszautasítsa Schiff András igaztalan vádjait. S felmerült bennem a kérdés: a Magyar Hírlap főszerkesztő-helyettese vagy más jeles tollforgató miért nem küld olvasói levelet a WP-nek? A Széles-lapot és társait külhonban ugyanis a kutya sem olvassa. Arra szeretném ösztökélni a kedves Olvasót is, hogy írja meg véleményét higgadtan – akár magyarul – a WP honlapján (egyszerű regisztráció után ezt bárki megteheti). Hadd lássa ország-világ, mennyien nem értenek egyet a magyar ügyekben járatlan külföldi zongoristával, Schiff Andrással (de Várkonyi Tibi bácsit ne ócsároljuk, mert ebben az ügyben – még – nem ludas). Egy rövidke hozzászólás a WP honlapján ugyanis többet ér, mint Szentesi Zöldi hírlapos bugyogása.
Falusy Márton – Hunhír.info