A Debreceni Ítélőtábla – az első fokú határozatnál súlyosabb – jogerős ítéletet hozott a jászberényi Neszűrben élő két fivér, a cigánybűnöző Gy. testvérek büntetőügyében. Miután cigány emberállatokról van szó, a személyiségi jogaik mindenek felettiek, így nem lehet leírni a teljes nevüket.
Fél évvel ezelőtt a Szolnoki Törvényszék nyereségvágyból elkövetett emberölés és társtettesként elkövetett magánlaksértés bűntette miatt életfogytig tartó fegyházbüntetést szabott ki – a büntetés-végrehajtási intézetben egy alkalommal már szökni is próbáló – Gy. Bélára, s feltételes szabadlábra helyezését 22 évben határozta meg. Gy. Gábort pedig jelentős értékre, csoportosan, társtettesként elkövetett rablás kísérletének bűntette miatt 9 év fegyházbüntetésre ítélte. Miután az ügyész mindkettejük esetében súlyosbításért, a vádlottak és jogi képviselőik enyhítésért fellebbeztek, így az ügyben a Debreceni Ítélőtábla hozott most jogerős határozatot. A vádlottak padján csupán ketten ültek, mivel a testvérek legfiatalabbika mindössze 12(!) éves volt a gyilkosság idején. Azóta a gyermekkorú Gy. Dávid – információink szerint – állami gondozásba került.
A szörnyű történet két és fél évvel ezelőtt kezdődött. A vádirat szerint a büntetett előéletű – apját is megkéselte már –, alacsony iskolai végzettségű, – saját bevallása szerint – alkalmi munkából, segélyből és lopásból élő elsőrendű vádlott, Gy. Béla 2010. június 3-án készpénzre váltotta a korábbi lopásaiból származó értékeket. A könnyen jött több tízezer forintot azonban rövid időn belül elitta és eljátékgépezte – ebben segítségére voltak az öccsei is –, így 4-ére már ki is ürült a zsebe. Hogy ki volt a felbujtó, nem tudni, hiszen a testvérek egymásra mutogattak ez ügyben, mindenesetre a gyilkosság éjszakáján valamelyikükben felmerült, hogy a belvárosban élő, 89 éves B. Sanyi bácsihoz kellene betörni. Az ő tudomásuk szerint ugyanis az idős úr Szelei úti házában több millió forint volt elrejtve. Tettükhöz kesztyűt is vásároltak, azaz a rablást eltervezték.
A fivérek az idős sértett házához érve beugrottak a kerítésen, befeszítették az ajtót. Mivel a hangokra felébredő bácsi védekezni próbált, s követelésre a pénzét sem adta a három fiatalnak, így azok megpróbálták elhallgattatni az öreget. A két nagyobbik testvér ütötte, rúgta Sanyi bácsit, majd miután az a földre esett, a padlón már csak Béla vette kezelésbe. Míg az első rendű vádlott a sértett mellére térdelve tovább ütötte, fojtogatta őt, addig Gábor és Dávid a milliók után kutakodott a házban. Nem teljesen tisztázódott, mennyi értéket és pénzt találtak és vittek el, mivel mindhárman másképp vallottak a történtekről. Béla mindmáig nem ismeri el a gyilkosság vádját – szerinte ő „csupán” összeverte és -rugdalta az öreget, és a zsákmányolt készpénzmennyiségről sem tud sokat, mivel azt szerinte nagyobbik öccse kezelte. Az sem tisztázott, hogy Gábor mennyi pénzt talált, s vitt el, mivel ő sokáig szökésben volt, s eközben, a rá valló élettársa szerint egy közeli erdőben sok értékkel egy nagy zsákot ásott el. A gyerek Dávid – tapasztalatlansága miatt – vallomásai ez ügyben tűntek a legőszintébbnek: ő több százezer forint elrablására emlékezik, ám az a mai napig nem került elő. A rablásnak indult bűncselekményből végül emberölés lett. A vádirat szerint Béla ugyanis addig szorította Sanyi bácsi torkát, s addig ütötte a testét, míg a férfi elhalálozott. Béla ellen további eljárás is zajlott, miután szökést próbált megkísérelni.
A Debreceni Ítélőtábla dr. Balla Lajos vezette tanácsa megváltoztatta a Szolnoki Törvényszék idei májusi, első fokú ítéletét. Aszerint Gy. Béla többszörös visszaesőként követte el a kirívóan durva emberölést, ezért a fegyházban letöltendő, életfogytig tartó szabadságvesztés büntetésből nem 22, hanem 35 év letöltése után bocsátható feltételes szabadságra. A bíróság Gy. Gábor 9 éves fegyházbüntetését 12 évre súlyosbította – az indoklás szerint ezt a bűncselekményt egy korábbi bűntett elkövetése miatti felfüggesztett szabadságvesztésének ideje alatt követte el –, és részére 230 ezer forint vagyonelkobzást rendelt el.
Sanyi bácsi nővérét is meggyilkolták
Teljesen megrázta a jászberényiek érzékeny lelkű lakosságát B. Sándor meggyilkolása. Akkor az idős ember házánál a virágok és mécsesek mellett egy felirat is megjelent, amelyben a helyiek a halálbüntetés visszaállítását követelték. Tragikus halála előtt Sanyi bácsihoz számtalan alkalommal betörtek már, de egyetlenegyszer sem volt elég bizonyíték arra, hogy le is csukják a tetteseket. További borzalom a B. családban, hogy az idős úr néhány utcával messzebb lakó nővére évekkel ezelőtt ugyancsak rablógyilkosság áldozatává vált…
szoljon.hu
Hunhír.info