Emlékművet avattak a hétvégén a mórágyi temetőben a ki- és betelepített, meghurcolt emberek tiszteletére. Az ünnepségre a völgységi község leendő testvértelepüléséről, a felvidéki Félről is érkezett delegáció.
– Azoknak az embereknek állítottunk emléket, akik ugyan túlélték a II. Világháborút, de több soron is megszenvedték azt, hiszen a ki- és betelepítések miatt egyik pillanatról a másikra százezrek váltak hontalanná és jogfosztottá – emelte ki beszédében Glöckner Henrik.
Mórágy polgármestere arra is kitért, hogy a községből 1477 embert telepítettek ki, amely a németajkú lakosság 88 százalékát jelentette, Erdélyből 32, Szlovákiából 41, Délvidékről pedig 1-2 család érkezett Mórágyra. Szeretteiket, vagyonukat hátrahagyva kellett egy olyan környezetbe vándorolniuk, ahol idegennek számítottak.
– Az emberek az idő múlásával – folytatta – megbékéltek helyzetükkel, megtanultak egymás mellett élni, a közös sors összekovácsolta őket és megszerették Mórágyot, amelynek tettre kész polgáraivá váltak. Ez persze nem jelenti azt, hogy elfejeltették volna szülőföldjüket, az identitástudat mélyen bennük él.
Mindezt bizonyítja az is, hogy a kitelepített mórágyiak hozzájárultak a közelmúltban a völgységi templom felújításához, és a mai napig visszajárnak szülőfalujukba, ahogyan az itt élő féliek is hazalátogatnak a Felvidékre.
Glöckner Henrik beszéde végén köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a temető bejáratánál lévő szép emlékmű kialakításához, külön megemlítette dr. Dittert Jenőt, aki ingyen tervezte meg az összetartást szimbolizáló építményt.
– Amikor a hazáról beszélünk, akkor nemcsak a földrajzi tájakat, épített örökségeinket érthetjük ez alatt, hanem a nemzet tagjait is, ahol magyar ember él a Földön, az egy darabka a hazából, az összetartozás tudata erős és fontos kapocs közöttünk – vette át a szót Potápi Árpád János, a térség országgyűlési képviselője, a parlament Nemzeti Összetartozás Bizottságának elnöke.
– A szülőföldünk távol van innen, de a hazánk Magyarország, együvé tartozunk – mondta Szalay József. Mórágy felvidéki baráti településének, Félnek a polgármestere hangsúlyozta, a felvidékről áttelepített szülők gyermekei – akik közül többen ma is Mórágyon élnek – szeretettel érdeklődnek gyökereik, elődeik hagyományai iránt. Ezért a völgységi község vezetésével célul tűzték ki, hogy szorosabbra fűzik kapcsolatukat a jövőben. Ennek következő lépcsőfoka a testvértelepülési szerződés aláírása lesz, amelyre várhatóan legkésőbb 2013. tavaszán sort kerítenek.
Hunhír.info – teol.hu
Hunhír.info