- HUNHÍR.info - http://hunhir.info -

Töltsd el hasznosan a szombatot! Jó tanácsok a munkához!

Vethetjük a szabadföldi virágmagvakat (pl. Kochia-, körömvirág-Calendula, dísztökök, hajnalka-Ipomoea, porcsinrózsa-Portulaca, ricinus, pillangóvirág-Cosmos, csodatölcsér-Mirabilis, pásztortűz-Tithonia, rézvirág-Zinnia, jégvirág-Euphorbia, Kleopátra tűje-Cleome, dísznapraforgó és díszkukorica). Ültethetjük a kardvirágot, dáliát.

Elvethetjük az igazán melegigényes zöldségeket is, a dinnye- és tökféléket, paprikát, paradicsomot, sőt az időszak végén a babot is.

A japánbirs (Chaenomeles spp.) most kezdi bontani piros, rózsaszín vagy fehér virágait. Kelet-Ázsiából származnak, de inkább csak nemesített változatait ültetik. Napos helyen, tápdús talajon díszlik a leginkább, de félárnyékban vagy szegényebb talajon is megél. Nem tűri a talaj magas mésztartalmát, de nem igényel kimondottan savanyú talajt (mint a Rhododendronok), így az országban szinte mindenütt megél. Nevelhető szabad sövénynek is, de túl sűrű sosem lesz. Inkább magányosan vagy más cserjék társaságába ültessük. A fehér változat igen jól mutat ezüstfenyő és más ezüstös levelű növények társaságában. Sarjakkal, vagy bujtással szaporítható. Metszése virágzás után az elsűrűsödött részek eltávolításából áll.

Kezd virágozni a meggy, most végezzük az első permetezést a monília ellen. Most röviden csak annyit, hogy az utóbbi évek hajtás- és vesszőszáradását ez a gomba okozta. Ha csapadékos lesz a hét akkor erős fertőzés várható. A bibén keresztül fertőz. Alkalmas szerek: Orthocid, Rovral, Topsin-M., ha nagyobb a fertőzésveszély: Topaz, Rubigan, Sumilex, ha még nagyobb: Chorus, Folicur Solo (zöld könyves /=II. kategória/!). Ez utóbbiakat kombinálhatjuk az először említettekkel. Virágzás kezdetén, fővirágzásban és sziromhulláskor is védekezzünk!

Az almásokat egérfül állapot és virágzás között permetezhetjük atkák (pl. Mitac), lisztharmat (pl. Karathane), a tűzelhalás (Kasumin 2 L + réz) és varasodás (pl. Merpan) ellen. Csak az ellen védekezzünk amilyen kárunk tavaly jelentős volt.

A szamócát bimbólikasztó és levélfoltosságok ellen (pl. Merpan) kezeljük. Érdemes takarni is fekete fóliával a szennyeződések és rothadás elkerülésére.

Az őszibarack esetében az aktuális permetezéseket a tafrinás levélfodrosodás és az ágelhalás betegségek teszik szükségessé. Ezeknél a kórokozóknál is a csapadékos napok, a lecsapódó nedvesség és a lehűlések okozhatnak súlyos fertőzéseket. Védekezésre elsősorban a kontakt, több betegségre ható készítményeket javasoljuk (pl. Buvicid, Captan, Merpan, Orthocid).

Utak, járdák mellett Casoront szórjunk ki, mely megfelelő adagban egész évre megszünteti a gyomosodást, megkötődve a talajban megakadályozza a csírázást, nem mosódik ki és nem okoz máshol kárt.

Parlagterületeken, idősebb gyümölcsösökben általános gyomirtásra a Medallont, Finale-t vagy a Roundupot ajánlom.

Zsilinszky Pál okl. kertészmérnök
Kertpont

Hunhír.info