Pap Tamás törzsőrmester társával, Lurkóval, egy ordas német juhásszal már több éles helyzetben, köztük tömegverekedések oszlatásánál is részt vett. Míg a törzsőrmestert esetenként inzultálják az ellenőrzés alá vont személyek, addig a kutyával nem húznak ujjat, akinek már a puszta látványa is egyből tekintélyt parancsol. Értik: a rendőrt lehet inzultálni bizonyos személyeknek, mert különben jön a Kállai ombudsman. Remélhetőleg eltakarítja a kormány ezt a majmot a gyűlöletposztjával együtt.
A Szolnoki Rendőrkapitányságon szolgálatot teljesítő Pap Tamás törzsőrmesterrel épp egy kutyás bemutató után sikerült szót váltanunk, itt érdeklődtünk munkája kulisszatitkai felől.
— Két éve, 2009-ben volt egy felhívás a Szolnoki Rendőrkapitányságon, hogy két fő elmehet kutyásrendőr-képzésre. Én éltem is ezzel a lehetőséggel — idézte fel a kezdeteket Tamás. — Tavaly december 18-án kutyám, Lurkó és én is levizsgáztunk, így lettem kutyás rendőr. Lurkó nagyon fiatalon került hozzám, mindössze 9 hónaposan. Első találkozásunkkor rám akart ugrani támadás címszó alatt. Másodjára már étellel magamhoz csábítgattam, megszelídítettem.
Két kimondottan éles helyzetben, tömegverekedéseknél intézkedtünk. Az egyik ilyen a Száva utcában volt, ahol két rendőr is megsérült. Ketten mentünk ki a kutyával és mi nem is vettük észre, de a kollégák utólag mondták, amikor az ebek megjelentek a tömeg rögtön kettéoszlott.
Előfordult, hogy olyan személyeket igazoltattam kutyával, akik agresszívak voltak, de Lurkó láttán visszafogták magukat. A kutyának megvan a tisztelete, a gazdának sokszor nincsen. Mindenféle módon inzultálnak, a kutyával viszont azért nem tudják ezt megcsinálni, mert ő csak a feladatát hajtja végre.
— A kutyás bemutatókon sokszor látni önt a csibész szerepében. Az állat hogyan tudja szétválasztani az eljátszott szituációt az élestől?
— A kutyának maga a képzés is egy stresszhelyzet, ő azt is éles szituációnak fogja föl. Teljes testtel és akarattal dolgozik. A valóban éles helyzetek annyiban különböznek, hogy a kutya érzi az igazi szagokat. Amikor az ember fél, más szagokat enged ki a testéből. Én „csibészkedem”, nem feltétlen félek már a kutyától. Persze ettől függetlenül nem veszélytelen amit csinálok, hiszen egy-egy bemutató után teli van puklival a kezem, szájkosaras munkánál is egy-két ütés, vagy sérülés benne van a pakliban.
A cikk a hirdetés után folytatódik
Jó pár rendőrkutya ismer már, akikkel rendszeresen foglalkozom, azok úgymond utálnak engem. Megérzik a szagomat, és tudják, hogy ott a csibész. A közvetlen kollégám kutyája, akit etetni szoktam feladatoknál meg akar „gyilkolni”, más helyzetekben pedig nagyon kedves hozzám.
A törzsőrmester megjegyezte, hogy a kutya számára a játék az igazi jutalom. A gazda például hagyja, hogy az eb a csibészkart egy kicsit ropogtassa, vagy a zsinóros labdáért fusson, amikor viszont rászólnak, egyből engedelmeskednie kell a vezényszónak.
A bűnözők közül is vannak, akik tudatosan készülnek, hogy a kutya figyelmét eltereljék magukról. Az ilyen helyzetekre is külön képezik a rendőrkutyákat. Gyakorolják, hogy az adott szituációban nem az eldobott tárgyra mozdulnak, hanem az elkövetőre. A közös munka során elengedhetetlen a kutya és a gazdája közötti összhang.
— A képzés első hónapja arról szól, hogy a kutya és a gazda összeszokjon — emelte ki Tamás. — Nagyon sok esetben az összhang nincs meg, ami egy jó kutyát is elronthat. Olyan is előfordulhat, hogy a képzés alatt kutyát cserél valaki, de egyre kevesebb lehetőség adódik erre. Én ilyen szempontból szerencsés helyzetben vagyok, mert Lurkóval a közös hullámhossz hamar kialakult.
A rendőrkutyákat is nyugdíjazzák
A rendőrkutyákat 5-6 évnyi aktív szolgálat után nyugdíjazzák. Volt olyan kutya is, amely 12 évesen még aktívan részt vett a rendőrségi munkában. A kutyákat azért szerelik le, mert az ízületeik, csontjaik a munka közben kopnak, a foguk is kitörhet. Egyébként a gazda a nyugdíjazás után megvásárolhatja az állatot.
Szoljon.hu
Hunhír.info