- HUNHÍR.info - http://hunhir.info -

Hála Isten! Megbukott az etyekwoody Rothschild-biznisz

Hiába nyílnak sorra a nagy nemzetközi produkciókra áhítozó hazai stúdiók, úgy tűnik, Magyarország nem lesz filmes nagyhatalom. A filmipar nem csak nálunk, Hollywoodban is szebb időkre vár. A köznyelvben Etyekwoodnak nevezet, zsidók által finanszírozott komplexumban az idén csupán két minimális büdzséjű vizsgafilmet és néhány külföldi reklámspotot forgattak. Végre szívott egy mocskos Rotschild.

Hiába nyílnak sorra a nagy nemzetközi produkciókra áhítozó hazai stúdiók, úgy tűnik, Magyarország nem lesz filmes nagyhatalom. A filmipar nem csak nálunk, Hollywoodban is szebb időkre vár.

Nemrég még a külföldi szuperprodukciók fellegvárának vizionálták Magyarországot a filmes szakemberek, így nem csoda, hogy az elmúlt években sorra épültek a modernebbnél modernebb filmstúdiók. 2006 decemberében nyitotta meg kapuit a pomázi Stern Film Stúdió és Média Center, nem egészen fél évre rá pedig már készen állt a forgatásokra Demján Sándor nagyvállalkozó, Andy Vajna hollywoodi producer, Peter Munk és Nathanial Rothschild közös projektje, a 91 millió eurós beruházásból épült etyeki Korda Filmstúdió is. Ezt tavaly áprilisban a mogyoródi Astra Stúdió átadása követte, s a sor még nem zárult le: az Orco Investment Kft. nyolc műtermes komplexumot tervez Budapesten, a XV. kerületben.

2008 első felében átmenetileg nem kaphattak adókedvezményt a hazánkban gyártott produkciók. Tavaly júliusban az Országgyűlés az uniós szabályoknak megfelelően módosította a filmtörvényt, így újból kérhető támogatás. Kulturális tartalom és gyártási feltételek alapján szerezhetnek pontokat a produkciók, s a támogatást már az a film is megkaphatja, amely valamely európai nyelven készül, a stáb legalább 51 százaléka magyar, a forgatási helyszín itthon van és előkészítését vagy utómunkálatát is nálunk végzik.

2004-ben a hazánkban gyártott 86 produkció összesen 6,5 milliárd forintos költségvetésből készült, 2007-ben ez a büdzsé 57,4 milliárdra emelkedett, a filmek száma pedig 381-re nőtt a 2003-ban elfogadott filmtörvény, a bérmunka, valamint a koprodukciók által. Ez az összeg, főként a féléves kényszerszünet miatt visszaesett tavaly 48,1 milliárd forintra, miközben százzal több film készült, mint egy évvel korábban. Az idei első negyedévben bérmunkában 9, hazai részvételű produkcióban 8 filmet gyártottak, a hazai alkotások száma 19. Március 31-én a költségek 13,1 milliárd forinton álltak.
A stúdiótulajdonosok helyzete mégsem rózsás, mostanában minden jel arra mutat, hogy hazánk egyelőre nem lesz filmes nagyhatalom. A külföldi produkciók nemhogy nem állnak sorban korszerű stúdióink előtt, előfordul, hogy még a biztosnak tűnő együttműködésekből sem lesz semmi.

A magyarországi stúdiók többsége pang az ürességtől, információink szerint egyedül a nagy múltú Mafilm fóti telephelye foglalt folyamatosan, az új létesítmények közül pedig az Astra nem panaszkodhat, ahol egy játékfilm részmunkáival elkészültek, és jelenleg is dolgoznak a műtermekben.

A köznyelvben Etyekwoodnak nevezett komplexumban az idén csupán két minimális büdzséjű vizsgafilmet és néhány külföldi reklámspotot forgattak, míg a pomázi Stern mindösszesen négy forgatási napot tud felmutatni ebben az évben. „A helyzet rendkívül nehéz, alig tartható” – jelenti ki a Stern Film Stúdió és Média Center stúdióvezetője, aki azt mondja, a gazdasági válság mellett a tavaly fél évig szünetelő adókedvezmény (lásd keretes írásunkat) is rányomta a bélyegét a hazai filmiparra.

HunHír.Hu -fnet

HunHír.Hu