Átányban ismét fatolvajt értek tetten. Mindenki tudja, hogy mindennaposan az ilyen esetek errefelé. Az értesítést követő egy percen belül a mezőőrök már a helyszínen voltak. A dél-hevesi községben jelenleg harminc olyan cigány família él – vagyis nagyjából százhúsz ember –, akik napi szinten keserítik meg a többi lakos életét.
ihetetlenül gyorsan működésbe lépett a jelzőrendszer – tapasztalhatták meg élesben maguk a település közbiztonságáért tevékenykedő illetékesek is. Egy telefon a polgármesteri hivatalba, egy másik meg a mezőőri szolgálathoz, s ezek után perceken belül már rögzítették is azoknak az adatait, akik a Hanyi partján éppen egy fűzfa kivágásán munkálkodtak.
– Mindennaposak sajnálatosan errefelé az ilyen, az életminőséget igencsak rontó, a lakosokat pedig kimondottan bosszantó esetek – fogalmaz Gönczi Mihály, Átány polgármestere. A községvezető azonnal hozzáteszi: – Amíg olyan jogszabályi változások nem történnek az országban, amelyek majd tényleg védik a becsületes ember érdekeit és segítik a bűnözőknek a közösségből történő kiemelését, addig ezen a területen átütő változás véleményem szerint nem is nagyon várható. A településen szinte mindennaposak a kisebb súlyú bűncselekmények: leginkább a falopás, a tyúkok, a kacsák, más baromfifélék eltulajdonítása a jellemző.
Az átányiak a faluvezető, Gönczi Mihály szerint szinte kivétel nélkül tudnak példákat hozni azokra az apró rongálásokra, szabálysértési cselekményekre, amelyek következmények nélkül maradtak. A templom ablakait kövekkel dobálták be – mondja Ferenczfy Zoltán református nagytiszteletű úr –, a temetőben sírokat rongáltak. Más esetben az iskola kerítését bontották le. Ottjártunkkor éppen egy méretes fűzfát fűrészeltek ki. A papírmunka és az adminisztráció minden esetben elindul, de a felelősségre vonás elmarad.
– Az elmúlt esztendőben nyáron hozzákezdtünk egy program kidolgozásához – folytatja a falubeli bűnügyi helyzet és a gondok lehetséges megoldásának megvilágítását a polgármester. – Vagyis mivel a jelenlegi törvényektől nem várhatunk megfelelő védelmet, ezért az egész helységben a magunk kialakította önvédelemre rendezkedtünk be. Ennek egyik nagyon fontos lépése volt, hogy január 1-jétől ismét van már körzeti megbízottunk. Feltöltöttük mindezen túl a mezőőri szolgálat helyeit, továbbra is dolgoznak a polgárőrök, vagyis lényegében folyamatos ellenőrzés van a településen. A már említett program része volt egy lakossági bejelentéseket fogadó vonal is, amely zártláncú. Ez tehát azt jelenti, hogy az elkövetők nem tudhatják, kitől ment oda a hívás.
A arra a kérdésre, hogy vajon egy térfigyelő kamerarendszer mennyiben szolgálhatná a biztonságot, a polgármester azt válaszolja:
– Átányban a településszerkezet olyan, hogy itt szinte lehetetlen ennek a módszernek az alkalmazása. A dél-hevesi községben jelenleg harminc olyan família él – vagyis nagyjából százhúsz ember –, akik napi szinten keserítik meg a többi lakos életét. Ez a település lélekszámának ismeretében nyolc százalék! S hogy mi lehet a körülményeket jobbító megoldás? Azok, akik ennek a közösségnek az életét élik, egy emberként azt mondják, hogy szigorúbb jogszabályokra van szükség. Mégpedig olyanokra, amelyek a tisztességgel élőket tényleg meg is védik a bűnözőkkel szemben.
heol.hu
HunHír.Hu