A rendőrség 2006 nyarán új típusú tömegoszlató eszközöket rendszeresített, köztük a CR jelölésű könnygázt. Az anyag különös veszélyességére hívta fel a figyelmet a Bombagyár blográdió. Sem a BRFK, sem az ORFK nem tudott választ adni arra, hogy ki a felelős ezen anyag rendszerbe állításáért, próbáiért, honnan szerezték be, és milyen tulajdonságokkal rendelkezik. Az anyag százszor veszélyesebb, mint amit a TV ostrománál vetettek be. A CR-re vonatkozik a Magyarország által aláírt és ratifikált 1972-es vegyi- és biológiaifegyver-tilalmi államközi egyezmény. Hosszú távú hatásai nem ismeretesek, de nem zárják ki rákkeltő és örökítőanyagot károsító hatását.
A Bombagyár úgy tudja, a BRFK egészségügyi szolgálatának egyik osztályvezetője, Patarcsics Éva belső csatornákon felemelte szavát az anyag használata ellen, hiszen nincs ellenszere, így az alkalmazó rendőrökre is veszélyes. Az osztályvezető elmondása szerint azt válaszolták neki, hogy a CR vízzel semlegesíthető, lemosható. Majd később az Patarcsics visszakozott, miután kiderült, a sajtó kérdéseire válaszol. A BRFK egészségügyi szolgálatánál a Bombagyár megkeresésére nem nyilatkoztak. A beszélgetések hanganyagait egyébként a blográdió pénteki adásában teszi majd közzé.
A CR – dibenzoxazepin – nem semlegesíthető vízzel. Megközelítőleg hatvanszor-százszor (!) agresszívebb, mint a tévéostromnál bevetett CN (klór-acetofenon). A bőrfelületeken nagyobb dózisban kémiai égést okoz. Vízzel reakcióba lépve még hevesebb irritációt okoz. Vagyis akiről vízzel próbálják lemosni, üvölteni fog, mint a sakál, bár egy idő után tényleg lejön róla. Az Országos Kémiai Biztonsági Intézet adatbázisa szerint – és más források szerint is – a CR-nek kitett személyek esetében az elsősegély módja: a ruházat azonnali eltávolítása és bő, szappanos vizes lemosás. Értelemszerűen ezt nem lehet kivitelezni egy tömegoszlató akciónál.
A CR fő veszélye, hogy hörgőgörcsöt, fulladást okozhat. Légúti betegségekben szenvedő betegeknél vagy gyermekeknél ennek veszélye fokozott. Egyetlen ország vetette be eddig tömegoszlatási céllal, mégpedig Dél-Afrika, a nyolcvanas évek végén többször is, a Johannesburg külvárosában zajló zavargások során. Itt több halálos áldozata is volt, főleg gyermekek. Toxikológiai szempontból a CR kevésbé veszélyes, mint a korábban alkalmazott, civilek számára is hozzáférhető CS és CN. Ám a gáz által okozott halálesetek nem mérgezés következtében álltak be, hanem az anyag mellékhatásának tekintendők. Mérgezésről, mérgező anyagról ugyanis tudományos szempontból akkor beszélnek, ha az anyagnak eleve mérgező hatást szántak (pl. gyomirtószer vagy harci méreg), de csak mellékhatásról beszélnek, ha a halál vagy betegség a kívánt hatás elérése mellett lépett fel.
A könnyfakasztó harcanyagok zárt térben súlyos megbetegedést vagy halált okozhatnak. A Bombagyár emlékeztet rá: a rendőrök a gázgránátokat előszeretettel házak ablakán lövöldözik be, illetve az elfogott személyeket bezárják egy rendőrautóba, és utánuk dobnak egy gránátot.
A dél-afrikai rendőrség jelentésből kiderül, a CR, vagy ahogy ők nevezték, NGT (New Generation Tear Gas) izgató pszichotikus hatása miatt veszélyes, különösen behatárolt terepen, nagyvárosban való alkalmazás esetén, mivel a pánikba esett tömeg súlyos károkat okozhat a környezetben és az emberek testi épségében.
Több országban, így például az Egyesült Államokban betiltották a CR használatát. Vonatkozik rá a Magyarország által aláírt és ratifikált 1972-es vegyi- és biológiaifegyver-tilalmi államközi egyezmény. Hosszú távú hatásai nem ismeretesek, de az Egyesült Államok fegyveres erőinek kísérletei nem zárják ki karcinogén (rákkeltő) és mutagén (örökítőanyagot károsító) hatását. Ezeket ugyanis célirányosan soha nem vizsgálták. Vagyis elképzelhető, hogy az ezzel az anyaggal lepermetezett tömeg tagjai később, sok év múlva daganatos betegségekben haláloznak el. A CR-nek akár kis, akár nagy mennyiségben kitett kísérleti egerek kivétel nélkül ilyen daganattól pusztultak el.
Nehéz azonban megmondani, hogy az ilyen eszközök rendőri alkalmazása vajon sérti-e az említett egyezményt. A helyzet jelenleg az, hogy a harctéri alkalmazás háborús bűntettnek minősül, míg fegyvertelen civilek ellen nyugodtan lehet használni. Ugyanis az egyezmény azt írja, ilyen eszközök (vegyi harcanyagok) birtoklása, előállítása, stb. csak olyan mennyiségben és minőségben engedélyezett, amely magyarázható orvosi, védelmi vagy más békés céllal. Az angol szövegben a védelmi szót nem a defensive jelenti, ami egyértelműen honvédelemre, katonai alkalmazásra vonatkozik, hanem a protective, amit mindenki úgy értelmez, ahogy akar – emeli ki a Bombagyár.
A világ legnagyobb, könnyfakasztó harcanyagok gyártásával foglalkozó cége, a Zarc International weboldalán arról tájékoztatnak: “A CR-t perzisztens és hosszú távú hatásai miatt kevés felelősségteljes szervezet használja napjainkban.”
Dél-Afrika korábbi kormányzatának több tagját is háborús bűnösként vonták felelősségre a CR gáz harctéri alkalmazásáért Angolában.
HunHír.Hu