Gergényi Péter utólagos rendkívül cinikus nyilatkozatai, felvetette annak alapos gyanúját, hogy nem véletlenül nem viselték a rendőrök az azonosító jelvényüket, és hordtak símaszkot, használtak “viperát”, rugdosták a földön fekvő tehetetlen embereket, és dobáltak köveket, hanem Gergényi Péter utasítására – vélekedik az őszi eseményekkel kapcsolatban a DEPORT-’56.
Az 56-os Deportálások Tényfeltáró Bizottsága (DEPORT-’56) segíteni szeretne a bűnüldöző szerveknek annak megértésében, hogy Sólyom László köztársasági elnök miért mondta az Országgyűlés őszi ülésszakának első napján a következőket:
“A jogállam próbája lesz, hogyan dolgozza fel az igazságszolgáltatás a tavaly szeptemberben, de főleg az október 23-i tüntetéseken történteket. Jogállamban a bűnt meg kell büntetni, mérlegelve minden súlyosbító és enyhítő körülményt. Nem a tisztességes eljárás kérdéses azokkal szemben, akik bíró elé kerülnek, abban bízhatunk. Hanem az a kérdés, kik állnak bíró elé. Ismerve már a közreadott jelentéseket, látva a filmeket és a sajtóból megismerve néhány vádiratot, megrendítően súlyos jogsértéseket követtek el rendőrök. Ehhez képest nagyon kevés ügy jut el a bírósági tárgyalásig, mert az elkövetőket nem tudja azonosítani az ügyészség, s ebben a rendőrség egyáltalán nem együttműködő. Félő, hogy sok ismeretlen tettes, az elkövetők több mint nyolcvan százaléka büntetlenül marad. Félő, hogy sok ismert vezető felelőssége – a szakmai és politikai felelősség – szintén tisztázatlan marad. S mi marad a végén? A kitüntetések.”
A rendőrség és az ügyészség értetlenül fogadta a köztársasági elnök kritikáját, hiszen állításuk szerint ők mindent megtettek az igazság kiderítésére. A DEPORT-’56 számára viszont az érthetetlen, hogy mit lehet ezen nem érteni. Sólyom László csupán azt fogalmazta meg, amit a fél ország – illetve a közvélemény kutatások szerint ma már annál jóval több – gondol.
Az nem vitás, hogy gigászi küzdelem folyik a rendőrök által elkövetett bűncselekmények eltussolására. Ebben sajnálatos módon partner a véleményformáló értelmiség, a nyilvánosságot uraló kormánypárti média, a magát liberális pártnak nevező Szabad Demokraták Szövetsége. Sőt, még egy tudós grémium, a kormány által kinevezett Gönczöl-bizottság is hajlandó volt írásba adni, hogy az október 23- i rendőri intézkedések összességükben indokoltak és jogszerűek voltak, csupán egyes rendőrök követtek el törvénysértéseket.
A DEPORT-’56 nem értett egyet ezzel az érveléssel, olyannyira nem, hogy 2006. október 27-én feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen a Fővárosi Nyomozó Ügyészségen minden olyan eset vonatkozásában, amely az eseményekről készült televíziós felvételeken látszott és kimerítette a hivatalos eljárásban bántalmazás vétségét, vagy annak kísérletét.
A DEPORT-’56 már a feljelentésben jelezte: tisztában van azzal, hogy a tettesek felderítése nehézségekbe fog ütközni, mert a rendőrök nem viselték az azonosító jelvényüket, ugyanakkor símaszkban voltak, de egyúttal a feljelentés azt is rögzítette: ez a körülmény egyébként arra utalt, hogy a bűncselekmény elkövetésére előre készültek. Éppen ezért Gergényi Pétert, Budapest rendőr-főkapitányát a DEPORT-’56 név szerint is feljelentette, mint ezeknek a bűncselekményeknek a felbujtóját.
Gergényi Péter utólagos rendkívül cinikus nyilatkozatai, amelyben a rendőrség minden egyes megmozdulását szükségesnek, arányosnak, szakszerűnek és törvényesnek minősítette, és mindenféle belső vizsgálat elrendelését megtagadta, felvetette annak alapos gyanúját, hogy nem véletlenül nem viselték a rendőrök az azonosító jelvényüket, és hordtak símaszkot, használtak “viperát”, rugdosták a földön fekvő tehetetlen embereket, és dobáltak köveket, hanem Gergényi Péter utasítására. Alapos volt a gyanú, hogy Gergényi Péter azzal bátorította embereit, hogy nem lesznek beazonosíthatók és ő egyébként is meg fogja védeni őket.
Ha a rendőrség ilyen politikai indíttatású akciókban részt vesz, akkor az utasítást kiadó parancsnokot felelősségre kell – illetve kellene – vonni. Ezzel szemben, a híradások szerint a rendőrök, illetve Gergényi Péter számítása bevált, hiszen az ügyészség rendre megszünteti a nyomozásokat arra hivatkozva, hogy a bűncselekményeket elkövető rendőrök nem beazonosíthatók. A hálás hatalom pedig kitüntetéseket osztogat. A közvélemény, és feltehetően a köztársasági elnök számára is nehezen elfogadható ez az eljárás.
Az igazsághoz tartozik azonban, hogy a helyzet azért talán nem ennyire tragikus. A DEPORT-’56 elnökének érdeklődésére ugyanis dr. Keresztes Imre főügyész 2007. július 6-i levelében a következőket válaszolta:
“Tájékoztatom, hogy a Központi Nyomozó Főügyészségen Nyom. 422/2006 számon indított ügyben a nyomozás jelenleg is folyamatban van. A rendőri jelvényviselés szabályait is tartalmazó utasítás kiadása és alkalmazása vonatkozásában tett feljelentése tárgyában az érdemi döntésről, mint feljelentőt tájékoztatni fogom.”
A DEPORT-’56 várja a tájékoztatást.
HunHír.Hu-információ