Jan-Werner Müller szerint a populizmusnak két ismérve van: 1. gyakorlói azt állítják, hogy
csakis ők képviselik a népet, és aki ezt kétségbe vonja, azt azonnal kirekesztik a népből. 2. az irányzat tagadja a pluralizmust, azaz a társadalom sokszínűségét – írja a Le Monde. Alább kiderül, hogy a populizmussal vádolók az igazik kirekesztők, és ellenvéleményt nem tűrő kiválasztottak.
A németországi történész példának azt hozta fel, hogy Orbán Viktor vezeti az egyetlen populista európai kormányt, ám felfogásáról már akkor mindent elárult az általa kiadott jelszó, hogy a Haza nem lehet ellenzékben, amikor 2002-ben vereséget szenvedett. De a kizárólagosságnak ugyanezt az igényét tapasztalni a francia FN-nél és a svájci Demokratikus Unió Pártjánál is.
A princeton-i egyetem tanára a további jellemzők között említette azt is, hogy ha a populisták hatalomra kerülnek, akkor nyíltan a saját pártjuknak kedveznek, amint az Magyarországon tapasztalható, és itt a leplezetlenségen van a hangsúly. A kettős interjúban, a holland-brit esszéista, Ian Buruma arra hivja fel a figyelmet, hogy Orbán Viktor teljesen uralma alá vonja a kormányt, másfelől viszont a Fidesz véresen komolyan veszi magát, és az ilyen párt valóban veszélyes.
Európai síkon a populizmus feltartóztatására Müller számára nem tűnik jó ötletnek Strasbourg
jogkörének erőltetése, Brüsszelnek jobban oda kellene figyelnie a nemzeti parlamentekre és
kormányokra. De emellett igencsak szűkös az ideológiai kínálat a populizmussal szemben. Ugyanakkor az Európa-ellenes erők számára nagy siker lenne – még ha nem is alkotnak majd külön csoportot az EP-ben -, ha ki tudnák kényszeríteni a nagy pártok összefogását. Ez ugyanis egybevágna céljukkal, hogy ti bebizonyítsák: a konzervatívok és a szociáldemokraták igazából egyformák.
klubrádió
A princenton-i egyteme kiválósága és agyonfuttatott véleményvezérei mindig a sokszínűséggel jönnek elő, vagyis az ő színes mítoszaikat akarják ráerőltetni arra a többségre, amely inkább nemzeti színű akar lenni a szivárványos helyett. Hogy miért? Mert ezzel is kifeejezheti vágyát arra, hogy ő azt szeretné: ha ember-család-nemzet a saját nemzet érdeke érvényesüljön, és mi éljünk szebben, és jobban. Ez a természetből fakadó igazi, belső követelmény. Nem véletlenül, a színeset játszók ezt akarják megvalósítani azért, hogy a végén az tán egyszínű lehessen minden: olyan, amilyent ők akarnak. Az meg már embermilliók előtt világos:a konzervatívok és szociáldemokraták ugyanannak a gazdinak a kordéját tologatják. Galíciától a Wall Street-ig.
Hunhír.info