2013 márciusában egy konferencián a Veritas Kutatóintézet vezetője idegenrendészeti eljárásról beszélt az 1941-es deportálások kapcsán. Milyen érdekes, akkor nem őrjöngtek a különböző zsidó szervezetek és gyűlölködőik. Ja, akkor még nem volt Szakály Sándor intézetvezető, és az mégsem járja, hogy ne egy elfogult, álobjektív vérlibsi legyen egy magyar történelemmel foglalkozó kutatóintézmény meghatározó személyisége.
Gellért Ádám az ATV Egyenes Beszéd című műsorában szerdán elmondta, hogy Szakály Sándorral már vitatkozott 2013 márciusában egy nyilvános fórumon egy Horthy-rendezvényen, ahol a történész ugyanannak a nézetének adott hangot, amely az utóbbi napokban komoly botrányt váltott ki. Mint ismeretes, Szakály az MTI-nek nyilatkozva utalt arra, hogy a történészek közül többen úgy ítélik meg, 1941-ben Kamenyec-Podolszkba történt az első deportálás a második világháborúban Magyarországról, de véleménye szerint ez inkább idegenrendészeti eljárásnak tekinthető, mert azokat, akik nem rendelkeztek magyar állampolgársággal, ide toloncolták ki.
Szakály az ATV Szabad Szemmel című műsorában a hatalmas ultraliberális és kultúrkampfos nyomásnak engedve vasárnap este megkövette azokat, akik szavai miatt esetleg megsértődtek. de elmondta, hogy nem mond le. Azt is mondta: lehet, hogy tévedett.
A 2013-as konferencián készült felvételt az ATV Egyenes Beszéd című műsorában csütörtök este be is mutatták.
Hunhír.info – kommentár: A szektaportál most úgy adja elő, mintha valami hatalmas formátumú oknyomozó médium lenne, viszont ezzel a riportjával ismételten csak elárulni tudta azokat a köröket, amelyek szemében szálka a nemzeti érzelmű történész személyisége, léte és tevékenysége. Érdekes módon Szakály Sándor idegenrendészetizése tavaly nem verte ki a biztosítékot a különböző érzékeny és éppen ezért most brutálisan harsogó zsidó szervezeteknél, chartáknál, páholyoknál és egyebeknél, és gyűlölettől fuldokló megmondóembereik sem követelték a történész fejét. Vajon miért? Nos, egyszerű a magyarázat. Szakály Sándor akkor még nem egy múlt századi történelemmel foglalkozó intézet vezetője volt, hanem csupán egy “mezei” nemzeti érzelmű történész, akinek szavára odafigyelt a jobb érzésű nagyközönség, de ez általában nem szokta érdekelni az öntelt holdudvarosokat.
Most viszont Szakály egy államilag támogatott intézmény vezetője, egy olyan szellemi-tudományos műhelyé, amelyik objektíven és nem bizonyos körök elvárásainak megfelelően vizsgálja és értelmezi a XX. század történelmét. Ezt pedig nem szeretik azok, akik speciális ultracionliberál szemüvegen keresztül szeretnék vizslatni a történteket, a bűnös nemzet koncepcióját sulykolva, és ebből adódóan természetesen újabb és újabb kárpótlásokat, meghunyászkodásokat, elhatárolódásokat követelve.
Szakálynak a bűne az, hogy az, ami. A Veritas Kutatóintézet első embere. Egy nemzeti érzelmű, de objektív történész, aki remélhetőleg ezután sem fog meghajolni párezres létszámú, megkérdőjelezhető legitimációval rendelkező vallási szervezet, sem pedig szabadkőműves páholy, hálózat, kör, vagy cionista szövetség akarata és követelőzése előtt.
Kostás Roland – Hunhír.info