Nagy József lelkész a legsötétebb kommunista időkben is példát mutatott gyülekezetének. A kárpátaljai Palágykomorócon a hétvégén állítottak emléktáblát a tiszteletére a község református templomában.
Az ungvári járásban található palágykomoróci református gyülekezet a kommunista uralom előtt templommal, parókiával, iskolával, tanítói lakással, erdővel, legelővel és szántóföldekkel is rendelkezett. A gyülekezetnek a vallástilalmi években csak a templomot hagyták meg, az egyház többi vagyonát elkobozták. A hattagú lelkészcsalád az utcára került, Nagy Józsefet és gyermekeit a falubeliek fogadták be.
A tiszteletes fia, József a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsorában elmondta: családjuk üldöztetése ezzel nem ért véget, a szovjet hatóságok a gyermekek továbbtanulási esélyeit is megnehezítették.
Kárpátalján a második világháború után fokozódott az egyházak üldöztetése, sok papot elhurcoltak. Kovács Attila, a helyi református tiszteletes elmondta: azokon a településeken, ahol a templomokat nem vették el, az államhatalmi szervek a lelkészek tevékenységét korlátozták, folyamatosan ellenőrizték őket. Hozzátette: Nagy József hűsége és kitartása példaértékű a lelkészek számára. 47 éven át hirdette Isten igéjét rosszabb, és még rosszabb időkben a palágykomoróci templomban. Sok pap és lelkész áttelepült Magyarországra, sokan abbahagyták a szolgálatot, Nagy József azonban nem ezt tette. A megaláztatásban is vállalta a szolgálatot, s bár tiltott volt az egyházi szertartások igénybevétele, a hitoktatás és az esketés, Nagy József úgy, ahogy lehetett, háznál, titokban, esténként tette ezt meg.
Nagy József emléktábláját Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke avatta fel. Elmondta: a sztálinizmus korszaka nagy megpróbáltatást jelentett, s ezekben a megpróbáltatásokban a lelkészek a legtöbb esetben helyt álltak, bizonyították a hitüket. A gyülekezeteknek szükségük volt a vigaszra, ezért összetartottak, így a lelkipásztorok munkája minden elnyomás ellenére a családok életében a középpontban maradt. A gyülekezetek ugyan megsínylették a sztálinizmus korszakát, de nem gyengültek meg, magyarázta Zán Fábián Sándor püspök. Hozzátetette: ma is vannak megpróbáltatások, de másfélék, az egyház helyzete egy liberális világban megváltozott, az embereknek nagyon sok téves információ és hamis út között kell megtalálniuk az igazit.
(Kossuth Rádió)
Hunhír.info