A kormány tervei szerint, a téli időszakban, egészen áprilisig biztosítani fogják 200 ezer közfoglalkoztatott továbbfoglalkoztatását. Százezren közmunkaprogramokban, míg további százezren különféle képzésekben, oktatásokban vehetnek részt.
A hivatalos indoklás szerint mindez azt szolgálja, hogy az álláskeresők ne maradjanak ellátás nélkül és munkával szerezzenek jövedelmet, valamint az állástalanok számára megnyílhasson az a lehetőség, hogy piacképes tudás megszerzése révén könnyebben el tudjanak helyezkedni a munkaerőpiacon. Mindez elsőre nagyon jól hangzik. Ki az, aki nem örül annak, ha az állástalanok tömegének valamifajta értelmes tevékenységgel, vagy munkával tudnak megélhetést biztosítani a hosszú téli időszakban. Az intézkedés igazi indítéka persze kérdéses. Mi lehet az oka annak, hogy a megelőző három télen a kormányt egyáltalán nem érdekelte, miből is fognak megélni az állástalanok, közmunkások? Vajon véletlen, hogy pont a választásokat közvetlenül megelőző hónapokban viselik ennyire a szívükön ezeknek az embereknek a sorsát?
Nyilvánvaló, hogy az intézkedés ki nem mondott célja sokkal inkább az, hogy a választási kampányban és a választási időszakban megpróbáljanak kétszázezer hálás (?) embert maguk mögött tudni, ennyi plusz szavazat reményében. És, nem utolsó sorban, hogy ne romoljanak a munkaerő-piaci statisztikai adatok és a kormány büszkén tudjon hivatkozni a munkanélküliségi-foglalkoztatási területen elért „eredményeire”. Ugyanis, ez a kétszázezer közfoglalkoztatott számszakilag a foglalkoztatottak között jelenik majd meg a statisztikákban. Nem mellesleg, a kormány ílyen tervei nyomán plusz pénzt tud majd juttatni a „baráti” oktatási intézményeknek, gazdasági társaságoknak és egyes nemzetiségi önkormányzatoknak. Jól jöhet még ez is a kampányban.
Azokra az eredményekre szeretnének hivatkozni, amelyekről immáron egyértelműen bebizonyosodott, hogy leginkább a közfoglalkoztatás és különféle jogállásváltozások miatt, valamint a jelenlegi statisztika manipulálhatóságának köszönhetően mutatnak néminemű javulást. Áttörésről még a sok százmilliárd forint belepumpálása ellenére sem beszélhetünk, sokkal inkább kudarcról. Kudarcot a nagyérdemű szavazópolgárok számára is éppen az bizonyíthatná, ha a választások időszakában, a közfoglalkoztatottak százezreinek statisztikai adatokat javító foglalkoztatása nélkül kellene szembenézni a valódi, igen keserű munkaerő-piaci helyzettel. Milyen hasznos is lenne, ha a közfoglalkoztatás adattorzító hatásai nélkül lehetne értelmes vitákat folytatni, vajon mi is lehet a kiút ebből a helyzetből. A Fidesz azonban nem bíz semmit sem a véletlenre, szembenézni sem akar a helyzettel, viszont előre gondolkodik – gondolunk itt a választási kampányra.
Ennek az ára több tíz-akár százmilliárdos nagyságrendet is elérheti, hiszen a közfoglalkoztatás jelenlegi szintjének fenntartása havi szinten 20-30 milliárd forintba kerül. Idén ezekre a programokra már eddig elköltöttek több mint hatvan-hetvenmilliárd forintot. A tervezett képzések esetében pedig inkább uniós támogatások bevonásáról lehet hallani, azonban az eddigi programok eredménytelenségét látva, ez is inkább kidobott pénznek tűnik.
A Fidesz az egész intézkedéssel biztosítani fogja a nyári időszak átmenetileg javuló statisztikai adatainak folytonosságát a választási időszakra, ennek árát pedig százmilliárdokban mérhetjük le. Miután több, valódi álláshely ettől nem lesz, mindez kidobott pénznek tűnik. Lehet, hogy olcsóbb megoldás lett volna a választásokat inkább a nyári időszakra időzíteni, akkor mindezt megspórolhattuk volna.
A szerző a Jobbik országgyűlési képviselője, szakpolitikusa.
Hunhír.info