Több meghallgatott személy egymástól függetlenül állította, hogy 2006. szeptember 20–21-re virradó éjszaka a rendőrség önkényesen elfogta és bántalmazta, majd a Magyar Rádió épületének udvarára szállította őket, ahol válogatott kínzásokban volt részük – olvasható Morvai Krisztina Such Györgynek írt levelében.
„Kérem Elnök Urat, szíveskedjen teljes körűen, minden részletre kiterjedően, őszintén tájékoztatni a magyar nyilvánosságot arról, hogyan és miért válhatott a Magyar Rádió a rendőrség hadiszállásává s kirívó súlyú emberi jogsértések, kínzások színhelyévé” – írta az Október 23 Bizottság Alapítvány az Ember Jogaiért (Civil Jogász Bizottság) Such Györgynek, a közrádió elnökének. A levél egyik aláírója Morvai Krisztina.
A Civil Jogász Bizottság 2006 novemberében alakult, célja az őszi budapesti „események” (a tömeges rendőri brutalitás, önkényes őrizetbevételek majd letartóztatások) kivizsgálása.
„Több meghallgatott személy egymástól függetlenül állította, hogy 2006. szeptember 20–21-re virradó éjszaka a rendőrség önkényesen elfogta és bántalmazta őket, majd a Magyar Rádió épületének udvarára szállította őket, ahol válogatott kínzásokban volt részük a rendőrök részéről. Egyebek mellett igen hosszú ideig térdepelniük kellett, ököllel és gumibottal testszerte ütlegelték őket, vérző, súlyos sérüléseket okozva” – áll a Völgyesi Miklós társelnök által is aláírt dokumentumban.
A megkínzottak testére azonosító számokat írtak, közölve, hogy mostantól nincs nevük, csak számuk. Innen, azaz a közszolgálati rádió udvaráról szállították őket rendőrségi fogdákba, illetve büntetés-végrehajtási intézetekbe – fogalmaz a civil szervezet.
A történtek kivizsgálását szorgalmazó levél írói megjegyzik: 2006. szeptember 21-én Gyurcsány Ferenc és Demszky Gábor messzemenő elégedettségüket fejezték ki a rendőrség munkájával kapcsolatban, s hasonló „minőségű” fellépést várva dicsérték az éjszaka történteket.
HunHír.Hu – mno
HunHír.Hu