A szakemberek szerint a Börzsönyben kirándulóknak érdemes a korábbinál is több figyelmet fordítaniuk környezetükre: a barnamedvék ugyanis jellegzetes nyomokat hagynak, így ki lehet szúrni a környéken kóborló állatot – írja a Blikk.
Kuli Bálint, a veresegyházi medveotthon igazgatója szerint a medve jelenlétének félreérthetetlen nyomai vannak: karomnyomok és medveszőr a fák törzsén, ürülék vagy a letarolt szederbokrok.
Mivel a következő napok száraz időjárásában a medve nehezen talál majd ivóvizet, kénytelen lesz lemenni a vízpartra, ahol a nedves földben meglátszanak majd a nyomai. Ennek alapján 5-8 négyzetkilométeresre lehet szűkíteni a mozgásterületét.
“Az állat nem szeret korán kelni, a medvék reggel kilenc előtt nem hagyják el a rejtekhelyüket, amelyet rendszerint egy eldugott helyen álló bokor tövében alakítanak ki” – mondta Kuli. A meve a napja nagy részét élelemszerzéssel tölti az erdőben, főként bogyókat eszik, de előszeretettel fogyaszthat odvas fákban élő férgeket is. “Húshoz csak akkor jutnak, ha más ragadozótól megszerzik a koncot, a medve ugyanis nem jó vadász: nem tud rejtőzködni, lomha” – magyarázta a szakértő.
Mivel a hazai erdőségekben az állatnak nem sok esélye van zsákmányt találnia, így nagy eséllyel bemerészkedik a falvakba is, de mivel nappal nem mer az emberek közelébe menni, ezért inkább éjszaka lehetnek veszélyben a kertekben pihenő juhok, kecskék és kutyák. A szakértő szerint ezért inkább el kell zárni a jószágokat éjszakára, és nem tanácsos a hulladékot, kukát az udvarra tenni, nehogy a medve beledézsmáljon.
Győrik Lajos, Kemence alpolgármestere elmondta, már korábban is járt a falujukban medve, de éjszaka nem valószínű, hogy bárkivel is találkozna, mert a falubeliek nem nagyon szoktak az utcára járni ilyenkor.
Hunhír.info