Hatvanmillió euróért árulják Erdélyben a Drakula-kastély néven ismert törcsvári épületet. A törcsvári kastélyt Nagy Lajos magyar király építtette 1377-ben. A trianoni diktátum után a Hohenzollern családé, majd a Habsburgoké, utána pedig a román államé lett a kastély. A visszaszolgáltatás után most árulják. A magyar vonatkozásról természetesen hallgatnak a rományok.
Az értékesítéssel megbízott Rubin Meyer Doru & Trandafir ügyvédi iroda egyelőre a Brassó megyei önkormányzathoz juttatta el ajánlatát a kastély megvásárlására, amire választ még nem kaptak. A megyei önkormányzattal való egyeztetés eredményétől függetlenül a Kulturális Minisztériumnak is felajánlják a megvásárlást, a tárca ugyanis elővásárlási joggal rendelkezik.
Az iroda társtulajdonosa a Független Hírügynökségnek elmondta, ha a tárca visszalép, bárki másnak eladhatják az első számú romániai látványosságot. A kastély megvásárlása a Brassó megyei önkormányzatnak is jó bevételi forrás lehet, mivel rengeteg turistát vonz a környékre.
Az orosz Izvesztyija című napilap korábbi híradása szerint ugyanakkor Roman Abramovics orosz üzletember, a Chelsea futballcsapat tulajdonosa is megvásárolná a kastélyt, ellenben a román ügyvéd tájékoztatása szerint semmilyen ajánlat nem érkezett az orosz milliárdos részéről.
A törcsvári kastélyt a köznyelv már csak Drakula-kastélyként emlegeti, azonban Bram Stoker, 19. századi amerikai író Vlad Tepessel azonosított figurájának semmi köze nem volt az épülethez. A havasalföldi uralkodó nemcsak hogy tulajdonosa nem lehetett a kastélynak, de annak építését is Erdély Havasalfölddel szembeni megvédésére rendelték el. A mítosz ellenben turisták tízezreit vonzza a Brassótól mintegy harminc kilométerre fekvő kisvárosba.
A múzeumban nem lehet találkozni Drakula figurájával, ellenben a kastély környékén nyüzsgő kereskedőknél az egyszerű Drakula-képpel ellátott kulcstartótól a pólón és törülközőn keresztül a vámpírálarcokig mindenféle bóvli kapható.
A törcsvári kastélyt Nagy Lajos magyar király építtette 1377-ben. A trianoni döntés után, 1920-ban Karl Schnell brassói polgármester a Hohenzollern családnak adta át a kastélyt. Miután Ilona hercegnő1931-ben férjhez ment Habsburg Antalhoz, a kastély a Habsburgokhoz került. A törcsvári kastélyt 1948-ban államosították, majd 2006 tavaszán a román kormány elrendelte visszaszolgáltatását. Az épület magyar kötődésű történetét a múzeum alkalmazottai nem is ismertetik, az idegenvezetők csupán a kastély Hohenzollern-vonatkozását hangoztatják. A kastélyban berendezett múzeum tárlata is kizárólag a román elemet emeli ki.
hirado.hu nyomán
HunHír.Hu