Szombaton Vargyas, Erdőfüle, Magyarhermány és Bardóc népe az önrendelkezés megvalósítása mellett tette le a garast. A négy település 3780-ra becsült (a legfrissebb lista is két esztendeje készült), szavazatra jogosult polgárából 2691-et találtak otthon a Székely Nemzeti Tanács Bardóc-Miklósvárszéki széki elnökség szavazóbiztosai, közülük alig hárman szavaztak az autonómia ellen, egy pedig elutasította, hogy részt vegyen benne.
Utóbbi indoklása szerint azért cselekedett így, mert ,,nyugdíját a román államtól kapja”. Az erdővidékieket jelenlétével támogatta a Székely Nemzeti Tanács elnöke, Fodor Imre, a Magyarok Világszövetségének elnöke, Patrubány Miklós és az MVSZ Kárpát-medencei [régióelnöke] felelőse, András Imre.
A szervezők által tegnap tartott sajtótájékoztatón Krizbai Imre széki alelnök nagy horderejűnek nevezte a szombaton elkezdett munkát, az SZNT Állandó Bizottságának tagja, Benkő Emőke pedig reményét fejezte ki, hogy az erdővidékiek példája ,,felhajtó erejű lesz, s elindul az a folyamat, amely elvezet az önrendelkezés megvalósításához”. Fodor Imre úgy értékelte, hogy a bardóc-miklósvárszékiek kezdeményezése utat mutat nemcsak az erdélyi magyarság, hanem az egész Kárpát-medence számára is. Véleménye szerint az önrendelkezés megvalósítása a román-magyar megbékélést is szolgálná. ,,Azt tapasztaltam, hogy az emberek tisztában vannak a népszavazás jelentőségével. Azon kishitűek, akik magyarázatok mögé bújnak, bátorságból és kötelességtudatból leckét vehetnének a sokszor lesajnált bányászoktól és munkásoktól” – mondotta Fodor.
Patrubány Miklós jelenlétét azzal indokolta, hogy ,,bátorítani akarom, és részese akarok lenni annak a pillanatnak, amikor a székely közösség kinyilvánítja akaratát”. A Magyarok Világszövetségének elnöke kemény szavakkal illette Tőkés Lászlót és Szilágyi Zsoltot, amiért a meghívás ellenére személyes jelenlétükkel nem támogatták az erdővidékiek munkáját. ,,Csak verbálisan állnak ki az önrendelkezés mellett, de amikor személyes jelenlétükre lenne szükség, akkor bokros teendőikre hivatkozva kimentik magukat. Ez a kétszínűség átjárja az egész erdélyi politikát. Szószólóink, ha tehetik, tájba simulnak, de a hatalomra igényt tartanak. Közösségünknek meg kell akadályoznia, hogy szerephez jussanak azok, akiknek szavai és cselekedetei nem esnek egybe.” Hasonló hangnemet ütött meg András Imre is, aki Németh Zsoltot marasztalta el távolmaradása miatt. Az erdővidékieket dicsérő szavaiban András kijelentette, hogy ,,a nagyajtai mártír, Moyses Márton áldozata nem volt hiábavaló, ha olyan emberek teremnek itt, mint a népszavazás kivitelezését felvállalók”.
Háromszék
HunHír.Hu