A választást az eddigi adatok szerint elvesztõ ellenzék Kijev fõterén követeli a „valódi” eredmények bejelentését. Viktor Juscsenko mellett százezres tömeg gyûlt össze. Estére a szervezõk egymillió fõs demonstrációra számítanak. A tiltakozók szerint a hatalom csalt a tegnapi szavazáson.
Janukovics és Juscsenko
A Központi Választási Bizottság jelenlegi adatai szerint az elnökválasztást Viktor Janukovics kormányfõ vezeti az ellenzéki Viktor Juscsenkóval szemben. A szavazás második fordulójában a szavazatok 99,14 százalékos feldolgozottsága mellett Janukovics eddig 49,42 százalékot, míg Juscsenko 46,69 százalékot szedett össze. A választópolgárok 2,13 százaléka egyik jelöltet sem támogatta. A vasárnap esti exit poll eredmények még Juscsenko szoros gyõzelmét vetítették elõre.
Janukovics és szimpatizánsai már gyõzelmüket ünneplik, ám a nemzetközi megfigyelõk szerint nincs ok a vigadalomra, mert a vasárnapi szavazás nem felelt meg a nemzetközi szabályoknak. A szovjet utódállamok egy részét egyesítõ Független Államok Közössége megfigyelõi viszont legitimnek minõsítették az elnökválasztást. Richard Lugar amerikai szenátor Kijevben az ukrán hatóságokat a visszaélések támogatásával vádolta meg.
A Mi Ukrajnánk vezetõi mára tömegtüntetést szerveztek, hogy tiltakozzanak az eddigi eredmények ellen. Az utro.ru információi szerint ezekben az órákban már közel százezerfõs tömeg gyûlt össze Kijev fõterén, de rendbontásról eddig nem érkeztek információk. A news.ru szerint a jelenlévõk elõtt felszólaló ellenzéki elnökjelölt „rendezett” polgári engedetlenségre és általános sztrájkra szólította fel a lakosságot. Mint mondta: gyõztünk és pont. Egyes adatok szerint Juscsenko 200 ezer híve buszokkal és autókkal indult útnak Kijevbe. Megfigyelõk állítják: estére akár egymillió ember is összegyûlhet a fõtéren.
Julia Timosenko ellenzéki képviselõnõ arra kérte az ukrán polgárokat, hogy hagyják félbe munkájukat, a tanulók pedig álljanak fel a padok mögül és menjenek az utcára tüntetni. Verjenek fel sátrakat, és ne hagyják elveszni a gyõzelmet. – Juscsenko az elnökünk, nem engedjük, hogy megfojtsanak minket és a szabadságot – hangsúlyozta. Úgy tûnik, a tüntetõk be is tartják Timosenko kérését, ugyanis már több száz sátrat állítottak fel a fõtéren. A helyszínen vannak a Pora nevezetû ukrán ellenzéki diákszervezet képviselõi is, akik közölték: bármire képesek igazuk megvédése érdekében. A fiatalok matrózruhát viselnek, ezzel jelezve összetartozásukat.
Sok Juscsenkót támogató személy az éjjelt is a fõtéren töltötte, de kivonultak Janukovics szimpatizánsai is. A hatalom képviselõi állítják: nem számítanak különösebb provokációra az ellenzékiek részérõl, de ennek ellentmond az a tény, hogy közel két méter magas fémpajzsokkal vették körbe Kijevben az Elnöki Adminisztráció épületét, amely körül közel 30 busznyi katona vár parancsra. Tegnap este a rendõrség megerõsítette többek között a Miniszteri Kabinet és a Legfelsõbb Tanács épületét, illetve homokkal teli teherautókat és vízágyúval felszerelt autókat sorakoztatott fel a Központi Választási Bizottság (CVK) épülete mellett.
A tüntetések egyébként más ukrán városokban is folynak, így például Lembergben, Sztríjben, Drogobicsben és Cservonogradban is. Lemberg és Ivano-Frankivszk városi képviselõ-testülete közleményben jelezte: Juscsenkot tartja az új elnöknek, ezért követelik a választási bizottság által kihozott eredmények törlését. A Hír TV-ben elhangzott: Kárpátalján a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség támogatta ellenzéki jelölt nyerte az ukrán elnökválasztást, ezúttal a magyar többségû választókörzetben is.
Bár a bizottság szerint a második fordulót Viktor Janukovics vezeti, a korábbi tapasztalatok és eredmények ellentmondanak a jelenlegi eredményeknek – írja az izvestia.ru. A lap szerint ugyanis az elsõ fordulót követõen is hasonló eredmények láttak elõször napvilágot, ám napok múlva kiderült: Juscsenko a „gyõztes”. Az eredményekkel elégedetlen ellenzék képviselõi tegnap éjjel a CVK épületébe érkeztek, ahol követelték, hogy az illetékesek zárják be a szavazóköröket a voksok igazságos összeszámlálása miatt.
A gazeta.ru tudósítója szerint a tegnapi választások botrányosan, sõt már-már háborús helyzethez hasonlóan zajlottak. Ternopol városában például négy iskolában, ahol a szavazóköröket alakítottak ki, robbanószerkezeteket találtak, amelyeket ártalmatlanítottak, ám a „malõr” miatt mintegy 13 ezer lakos nem tudott szavazni. A vinnyicai járásban Molotov-koktélhoz hasonló robbanószert találtak a szavazók. Toporovka nevezetû faluban (csernovicki járás) ismeretlenek higganyt öntöttek szét a szavazóhelyiségeknél, ezért a polgárok itt sem tudták leadni voksaikat. A cserkaszi járásban megöltek egy rendõrt, aki a szavazóurnákat õrizte, Juscsenko egyik megfigyelõjét pedig csaknem életveszélyesen bántalmazták. Szmela városában egy másik hatósági embert álarcos huligánok verték és kötözték meg. A luganszki járásban az ellenzéki irodához több autóval, lángszóróval felfegyverzett férfiak érkeztek és használták is puskájukat. A támadás következtében két személy megsérült az ellenzék részérõl, és a támadók közül is egy. Mindannyiukat kórházba szállították.
Juscsenko képviselõi szerint a választókörök munkatársai utasítást kaptak arra, hogy minél több voksot tegyek tönkre. A központi bizottsághoz egyébként szinte megszámlálhatatlan mennyiségû panasz érkezett a választási szabálytalanságok miatt.
Juscsenko az ellenzéki tömörülés sajtóközpontjában tartott tájékoztatón kijelentette: kétségkívül gyõzni fognak, és nem hisznek a bizottságnak. Szerinte a hatalom félre akarja vezetni az embereket, de ezt õk megakadályozzák. – Békés eszközökkel és az alkotmány adta lehetõségeinkkel élni fogunk, és nem hagyjuk becsapni magunkat – mondta. Juscsenkóék ma felhívják az Európai Parlament, az Európai Biztonsági és Együttmûködési Szervezet, az Európai Unió és a legtöbb európai állam kormánya és parlamentje figyelmét arra, hogy Ukrajnában megsértik a szabad választáshoz való alapvetõ állampolgári jogot.