Lech Kaczyński lengyel elnök halála megrázta az egész világot. Amint a híradásokból is tudjuk, az elnök mellett a lengyel közélet számos vezető személyisége esett áldozatul a légi katasztrófának. A halottak névsorában olvashattuk Anna Walentynowicz nevét is. Egy legenda távozott az élők sorából.
Anna Walentynowicz 1929. augusztus 13-án született Równéban. A második világháború alatt elvesztette a szüleit. 1950-től a gdański Lenin Hajógyárban dolgozott hegesztőként, majd darukezelőként.
A hetvenes évek végén létrejött WZZW (Tengermelléki Szabad Szakszervezet) tagjaként a párttól független munkás-érdekvédelem egyik ismert alakja lett. Ő volt a kiadója, szerkesztője a Robotnik Wybrzeza (Tengermelléki Munkás) című szamizdat újságnak.
Illegális tevékenységéért 1980. augusztus 7-én elbocsátották a gyárból. Ez a döntés nem várt hatást váltott ki: a felháborodott hajógyári munkások egy hét múlva, augusztus 14-én Walentynowicz – valamint a korábban szintén elbocsátott Lech Wałęsa – melletti szolidaritásuk kifejezéseként sztrájkba léptek. A további fejlemények ismertek: előbb a tengermellék más városaiban, majd szerte Lengyelországban leálltak a munkások, hatalmas sztrájkhullám söpört végig az országon. A kommunista kormányzat tárgyalásokra kényszerült, s 1980. augusztus 31-én Gdańskban megszületett a megállapodás, amelynek eredményeként megalakult a Szolidaritás szakszervezet.
Évekkel később Walentynowicz elhagyta a Szolidaritást, mert nem értett egyet Lech Wałęsa politikájával. A kommunizmus bukása után is távol tartotta magát a Szolidaritástól és a vele szövetséges pártoktól.
2005-ben az amerikai Kommunizmus Áldozatainak Emlékhelye Alapítvány neki ítélte oda a Truman-Reagan Szabadságérmet, 2006-ban pedig a legmagasabb lengyel kitüntetést, a Fehér Sas Érdemrendet vehette át Lech Kaczyński elnöktől.
Anna Walentynowicz néhány filmben is szerepet kapott. Ezek közül a legnevezetesebb a Vasember, Andrzej Wajda filmje.
Anna Walentynowicz, az egyszerű hajógyári munkás nélkül a Szolidaritás szakszervezet talán soha sem született volna meg. Legendás neve már életében a történelemkönyvek lapjaira került. Nyugodjék békében.
Falusy Márton – HunHír.Hu