Március végén az oslói zsidó közösség hivatalos vezetője, Anne Sander interjút adott a Dagbladet című újságnak. A zsidó vezető keményen bírálta a Chábád Lubavics mozgalmat (melynek hazai nyúlványa a Köves Slomó rabbi által vezetett EMIH), valamiut Izraelt és annak külügyminiszterét. Anne Sander szavai nagy vihart kavartak – Norvégián kívül is.
Az északi államban mintegy ezer zsidó él – közel hetvenezer muszlim mellett. Anne Sander nyilatkozatát azért támadták, mert az – úgymond – tápot ad az antiszemitizmusnak. De miről is beszélt az oslói zsidó vezető? Azt mondta, hogy a zsidók között is vannak szélsőségesek. Egyik oldalon a liberálisok, a másik oldalon pedig az ultra-ortodoxok, akiknek a hangja egyre erősebb. „Szélsőség létezik mindenhol, közöttünk is” – fűzte hozzá az oslói zsidó vezető.
Anne Sander külön kitért a Norvégiában is működő Chábád-mozgalomra, amely szerinte a vallást a politikával vegyíti, s antidemokratikus, mert a nők ebben a mozgalomban alacsonyabb rendű helyzetben vannak. Ráadásul a Chábád-mozgalom Nagy-Izraelről álmodik, amely a Nílustól az Eufráteszig terjed.
A Chábád központi vezetője nem hagyta szó nélkül az oslói zsidó vezető szavait. Az egyik vezető izraeli lapnak azt nyilatkozta, hogy Anne Sander szavai a zsidók biztonságát veszélyeztetik, majd Sander kijelentéseit egyenesen uszításnak minősítette. A Chábád központi vezetője felháborítónak nevezte azt is, hogy bárki a radikális muszlimokhoz hasonlítsa a zsidókat, vagy azok egy részét.
Érdekes történet ez. Valaki „belülről” arra vetemedik, hogy bírálatot fogalmazzon meg egyes zsidó irányzatokkal szemben, s máris megkapja a magáét. Mert – olvashattuk fentebb – a zsidók között nincsenek szélsőségesek. Mindannyian szentek. A tökély mintapéldányai.
Ezt a kissé szakállas hírt azért kotortam elő, mert az ügynek van némi hazai vonatkozása is. Az ultra-ortodox Chábád-mozgalom hazánkban is jelen van, méghozzá az Egységes Magyarországi Izraelita Hitközség (EMIH) „égisze” alatt. Erről a zsidó szerveződésről írtam már korábban („Kérdezd a Rabbit! – Bayer Zsoltnak tisztelettel” címmel), s bőségesen idéztem a hitelveik alapját képező Sulchán Áruchból is. Az ultra-ortodox zsidó szervezet az utóbbi években igen erősen nyomul, holott jelenleg állami támogatás nélkül tartja fenn magát (ugyan miből?). A választások után azonban ez a helyzet vélhetően megváltozik.
Novák Attila, a hazai cionista szövetség korábbi elnöke két hónappal ezelőtt terjedelmes írást tett közzé a www.szombat.org zsidó honlapon „A Mazsihisz-rendszer válsága” címmel. A szerző szerint a Mazsihisz – amely a hazai zsidóság egységes képviselőjének hiszi magát – „úgy viselkedik, mint a süllyedő Titanic hajón az utolsó pillanatig játszó zenekar”. Aztán hosszasan ecseteli, mennyire katasztrofális a Mazsihisz imázsa a magyar társadalomban, s azt jósolja, hogy a választások utáni belső – értsd: zsidó – hatalmi harc teljesen szét fogja zilálni ezt a szervezetet. Nem fogjunk könnyet ejteni értük –ezt már én teszem hozzá.
Novák Attila azt írja, hogy a Mazsihisz iránti társadalmi ellenszenv a Zoltai-társaság politikai kötődésével magyarázható. Zoltaiék a szocialistákkal építettek ki jó kapcsolatokat, az MSZP zsidó nyúlványéként vannak jelen a hazai közéletben, s ők alakítják a „hivatalos antifasizmus” zsidó élcsapatának igencsak kétes szerepét. A politikai palettán azonban nagy átrendeződés zajlik, vélhetően hosszú időre jobboldali kormánya lesz Magyarországnak, s erre a helyzetre a Mazsihisz nem készült fel. Jelenleg az a helyzet, hogy a zsidó felekezetnek juttatott teljes állami támogatást a Zoltai-féle szervezet kapja, az ultra-ortodox EMIH-nek egy fillért sem juttatnak. Kormányváltás után azonban változni fog a helyzet, mivel az EMIH az elmúlt években a jobboldal, nevezetesen a Fidesz vezetőivel alakított ki meglehetősen jó kapcsolatokat. Ennek pedig az lesz az eredménye, hogy pénzosztáskor a narancsos párt nem a Mazsihisznek, hanem az ultra-ortodox EMIH-nek fog kedvezni.
Kormányváltás után tehát megkezdődik a harc a zsidóság berkeiben, ami előbb-utóbb a Zoltai-Feldmájer vezetés bukásához fog vezetni. S bár nem fogok értük könnyeket ontani, a Chábád-mozgalom hazai nyúlványának, az EMIH-nek a nyomulását sokkal nagyobb veszélynek tartom. Ennek a mozgalomnak nincsenek hazai gyökerei, színtiszta importáru. Idegen testként, mindenféle történelmi előzmény nélkül jelent meg Magyarországon, s működésében a faji felsőbbrendűség, a rasszista színezet nagyon erősen jelen van. Ezért is riasztó a Fidesz és az EMIH között kialakult „baráti” kapcsolat. Érdemes lesz tehát figyelni, hogy az új kormány felekezeti ügyekben mit lép majd. Mert – ismétlem – az igazi veszély az ultra-ortodox, külföldről hazánkba telepített, szélsőséges zsidó csoportosulás. Ahogy ezt az oslói zsidó vezető is megfogalmazta, akinek a szavaival – véletlenül – és is egyetértek.
Falusy Márton – HunHír.Hu