A tömegverekedés két éve szeptember végén egy epés megjegyzés következményeként tört ki. Időközben elkészült a vádirat is a 2007. szeptember 25-én Gyöngyöspatán történt, csaknem tragédiával végződött csetepaté ügyében – tájékoztatott a Heves Megyei Főügyészség. Az esetnek tíz cigány származású vádlottja van.
A vádindítvány szerint az említett nap délelőttjén az I. rendű terhelt, M. Gábor helyi lakos feleségét az utcán kérdőre vonta a IV. rendű vádlott, szintén helybeli R. János neje, azt firtatván, hogy miért leskelődik az ő ura a nő után. A leszólított M.-né ezt kikérte magának. Összevitatkoztak, a perlekedésbe bekapcsolódott egy harmadik asszonyság is, aki R.-nével elindult M.-né felé. Az a fenyegetőnek tetsző közeledéstől megijedt, hazaszaladt, s mindent elpanaszolt a férjének.
M. Gábor felindultságában úgy érezte, ezt a problémát meg kell beszélnie az R. famíliával. Ám nem akart egyedül hozzájuk menni, ezért telefonon kérte sződi barátait, a II. rendű Sz. László és a III. rendű B. József vádlottakat, hogy tartsanak vele. Így is cselekedtek. Este fél kilenc után érkeztek R.-ék házához – szerepel a főügyészség dokumentumában –, s bekiabáltak a bent tartózkodóknak.
ki.
R. János a kapuhoz ballagott, majd a neje is megállt a ház ajtajában. Kezdetben normális hangnemben társalogtak. Egészen addig, míg az asszony cigány nyelven kiabálni nem kezdett. A férje ekkor felugrott a kerítésre, s megpróbálta megütni a kapu előtt állók valamelyikét. B. József azonban lelökte őt onnan az udvara talajára. A IV. rendű terhelt erre kihajított egy téglát, amely eltalálta M. lábát, majd kettétört. Egyik darabját M. visszadobta a házába futó R. irányába, ám a fél tégla az ajtóba csapódott.
R. egy kerékkulcsot vetett hívatlan látogatóira, sikertelenül. M. ezután a másik tégladarabbal megrongálta az udvaron a televíziós műholdvevőt. Miután a feleség a rendőrök kihívásával fenyegetőzött, az I–III. rendű vádlottak távoztak. Útközben összetalálkoztak az R. János által időközben telefonon értesített ifjabb és idősb R. Gyulával, V–VI. rendű gyöngyöspatai terheltekkel. Mindkettejüknél a vádirat szerint valamilyen szerszám, mégpedig lapát, illetve fadarab volt.
M. és a két szembejövő váltott pár szót, majd mindenki ment a maga útjára. Az I–III. rendű vádlottak már épp M.-ék otthonánál jártak, amikor M. visszanézve meglátta, hogy R. Jánosék épülete előtt többen gyülekeznek különböző, támadásra is alkalmas eszközökkel felszerelkezve. Köztük volt a IX. rendű terhelt F. Márió és a X. rendű vádlott ifj. F. László is, mindketten falubeliek.
M. Gábor – a főügyészség megállapítása szerint – visszasétált oda, ám R.-ék és F.-ék, amikor az I. rendű vádlott odaért hozzájuk, azonmód nekiestek. A megtámadott azonban elvett egyiküktől egy vascsövet, s azzal verekedett. B. József és Sz. László is odasiettek, megpróbálták elhúzni a csatatérről cimborájukat, de nem tudták.
A vádhatóság által meghatározott tényállás értelmében ekkor jött meg VII. és VIII. vádlott, id. F. László és a neje. Tovább folytatódott a küzdelem. M. a vascsővel csépelte mindazokat, akik az útjába kerültek. Eközben vágta úgy fejbe ifj. F. Lászlót, hogy az elzuhant és elvesztette az eszméletét. Szülei már őt igyekeztek menteni.
Eljött végül az az idő, amikor már mindenki ütött mindenkit! F.-ék mind a földre kerültek. M. Gábor és Sz. László B. József segítségére rohant, s leszedték róla id. és ifj. R. Gyulát, akikre akkora csapást mértek, hogy azok beleestek a patak medrébe. Végül I–III. rendű vádlottak, mint akik jól végezték dolgukat, M. lakásába vonultak. A történtek után többen is értesítették a rendőrséget és a mentőket.
Az első orvosi vizsgálat során kiderült, hogy valamennyi terhelt – mind a tíz – megsebesült a harcban. Kilencen nyolc napon belül gyógyulóan, ám ifj. F. László súlyos, életveszélyes sérülést szenvedett el. rendelkezésének megfelelően a Heves Megyei Bíróságnak van hatásköre és illetékessége.
heol.hu
HunHír.Hu