• Hírek
  • Képtár
  • Magazin
  • Receptek
  • Légy a Tudósítónk

    • Hírek
    • Képtár
    • Magazin
    • Receptek
    • Légy a Tudósítónk
      • Anyaország
      • Publicisztika
      • Kárpátalja
      • Őseink Nyomában
      • Köz-Élet
      • Erdély
      • Nagyvilág
      • Tompó testvér
      • Miniriporter
      • Nemzeti bulvár
      • Pellengér
      • Képíró-dosszié
      • Vesszen Trianon
      • Nemzeti Rock
      • Felvidék
      • Szabadnak születtem
      • Wiesel-dosszié
      • Homlokon csókolt a halál
      • HunHír-Tudósító
      • Adventi ellenzéki tüntetések
      • Képtár
      • Versek
      • Eleink hagyománya

        • Anyaország
        • Publicisztika
        • Kárpátalja
        • Őseink Nyomában
        • Köz-Élet
        • Erdély
        • Nagyvilág
        • Tompó testvér
        • Miniriporter
        • Nemzeti bulvár
        • Pellengér
        • Képíró-dosszié
        • Vesszen Trianon
        • Nemzeti Rock
        • Felvidék
        • Szabadnak születtem
        • Wiesel-dosszié
        • Homlokon csókolt a halál
        • HunHír-Tudósító
        • Adventi ellenzéki tüntetések
        • Képtár
        • Versek
        • Eleink hagyománya

        Szerencs, 1849. július 28.

        2019.09.20.

        A hadsereg-főparancsnokság utasítása az 1., a 3. és a 7. hadtest parancsnokságának a Tiszán való átkelésre, mivel az ellenség Tiszafürednél átlépte a Tiszát. Menetparancs a fenti hadtestek számára július 30-tól augusztus 4-ig.

        ***

        Menetparancs

        Az ellenség Tiszafürednél átkelt a Tiszán, ezáltal lehetetlenné vált a felső Tisza-vonal tartása, és a fő feladatunk az marad, hogy amilyen gyorsan csak lehet, egyesüljünk a déli hadsereggel és a kormánnyal.
        A 3. és a 7. hadtestnek ezért még a mai éjszaka folyamán Tokajnál át kell kelnie a Tiszán, és a nyíregyházai úton fekvő Vaskapupusztánál egy szabad tábort kell vernie arccal Nyíregyháza felé. A 3. hadtest az elővédet alkotja és az úttól balra ver tábort, a 7. hadtest 2 órával később kezdi meg a menetet a tarcali út állásából és Vaskapunál táborozik az úttól jobbra.

        Az 1. hadtest 3 órával a 7. hadtest elvonulása után hagyja el az állását Legyesbényénél, 1 hadosztályt a keresztúri út mindkét oldalán állítson fel a Zombori kettős nevű kocsma mögötti magaslaton, a másik hadosztályt a tarcali út mentén lévő magaslaton és ez harckészültségben marad, hogy az esetleg utánanyomuló ellenséget fogadni- és ebből a tartható állásból vissza tudja verni.

        Ebben az állásban a parancsot a visszavonulásra a Tiszántúlra írásban kapják meg, és semmi esetre sem szabad azt – a hadtestparancsnok urak személyes felelőssége mellett – többé elhagyniuk.
        Mihelyt átkelt a 3. és a 7. hadtest a Tiszán, és megérkezik az 1. hadtesthez a parancs a visszavonulásra, akkor a keresztúri út mindkét oldalán* álló hadosztály a régi vár melletti úton Keresztúron át Tokajba megy, és a tarcali úton álló hadtest Tarcalon keresztül Tokajba vonul vissza. E két hadosztálynak még egy ideig az elfoglalt állásokban kell tartózkodnia; a visszavonulás során önmagától annyiszor kell megállnia, ahányszor csak lehetséges, és nem szabad előbb belépnie a városba, míg az 1. hadtest két oszlopa át nem kelt a Tiszán, és a Tiszán túl, Tokaj felé nem foglalt állást a hid megvédésére. Csak ekkor vonul át a két utóvéd-csapat gyorsan a városon, átkelése után lerombolja a Tisza mindkét hidját és ezután bevonul az oszlopaihoz. Az 1. hadtest ebben az állásban lefőz és a következő menetirányt veszi.

        Július 30-án**
        A 3. hadtest elővédként és a 7. hadtest Vaskapuról Nyíregyházára [megy]. Mindkét hadtest elvonulása 2 órával a Vaskapura érkezés után [történik].
        Az 1. hadtest a lefőzés után Rakamazról Nyíregyházára [vonul], elfoglalja a helység előtti tábort arccal Tokaj felé.
        Hadsereg-főhadiszállás – Nyíregyháza.

        Július 31-én
        A 3. hadtest és a 7. hadtest Nyíregyházáról Nagykállóra, az 1. hadtest Nyíregyházáról Újfejértóra [megy]. Hadsereg-főhadiszállás – Nagykállóra.

        Augusztus 1-én
        A 3. hadtest és a 7. hadtest Nagykállóról Nyíradonyba, az 1. hadtest Újfejértóról Hadházára [vonul]. Hadsereg-főhadiszállás – Nyiradonyba.

        Augusztus 2-án
        A 3. és a 7. hadtest Nyíradonyból Vámospércsre, az 1. hadtest Hadházról Debrecenbe [megy]. Vezérkari szállás – Vámospércs.

        Augusztus 3-án
        A 3. és a 7. hadtest Vámospércsről Nagylétára, az 1. hadtest Debrecenből Derecskére [vonul]. Főhadiszállás – Nagyléta.

        Augusztus 4-én
        A 3. és a 7. hadtest Nagylétáról Kismarjára, az 1. hadtest Derecskéről Berettyóújfalura [megy]. Főhadiszállás – Kismarja.
        A lőszer-főtartalék és a hídfelszerelés kocsijai a 3. hadtest után vonulnak. Minden málhakocsi és saját fogat, a törzstisztek és tábornokok, valamint a hadsereg-törzs kivételével, holnap, július 29-én Rakamazon összegyűjtésre kerülnek és Knezić tábornok úr csapatainak fedezetével egy háttérben lévő oldalúton az illetékes hadtest utolsó menetállomására lesznek vezetve. E rendeletnek a legszigorúbb felelősség terhe mellett senkinek sem szabad ellenszegülnie.

        Valamennyi menetet, ahol az indulás ideje nincs külön megadva, pontosan reggel 5 órakor kell megkezdeni.
        Az ellenség az oszlopok bal szárnyán áll. A menetnek mindig a Tiszafüred felé eső állás-arcvonal bal szárnya felől kell megkezdődnie. A menetnek és a szabad tábornak a biztosítására még egyszer emlékeztetünk.***

        ***
        HL 1848/49: 40/278
        Német nyelvű, eredeti tisztázat fordítása.
        Egykori bécsi jelzet: KAW 186. fasc. 1849 – 7 – 353
        *Az iratban: ŕ cheval.
        **A menetparancs július 29-től augusztus 3-ig terjedő keltezéseit javították: júl. 29. = júl. 30.; júl. 30. = júl. 31.; júl. 31. = aug. 1.; aug. 1. = aug. 2.; aug. 2. = aug. 3.; aug. 3. = aug. 4. A közlésnél a ceruzával javított keltezéseket vettük figyelembe.
        ***Aláírás nincs az irat végén.

        Bejegyzés nyomtatása Bejegyzés nyomtatása
        • Anyaország
        • Publicisztika
        • Kárpátalja
        • Őseink Nyomában
        • Köz-Élet
        • Erdély
        • Nagyvilág
        • Tompó testvér
        • Miniriporter
        • Nemzeti bulvár
        • Pellengér
        • Képíró-dosszié
        • Vesszen Trianon
        • Nemzeti Rock
        • Felvidék
        • Szabadnak születtem
        • Wiesel-dosszié
        • Homlokon csókolt a halál
        • HunHír-Tudósító
        • Adventi ellenzéki tüntetések
        • Képtár
        • Versek
        • Eleink hagyománya
        • Kárpátaljáért vonulnak elsején

        • Kun Béla titkárnőjét, Ilust, közokirat-hamisítással is vádolják

        • Miért fogy a magyar? Kiutak

        • Bella ciao? Kösz, nem! A partizán terror elszabadulása – Az Olasz Szociális Köztárság vége

        • A lelkét kereső ember

        • Virágvasárnap, nagypéntek, húsvét titka

        • Fagyos tavasz – 1860

        • Bírói ejnye-bejnye vagy csendőrség?

        • “Akkor álltam a válságba, és azóta nem léptem ki belőle”

        • 107 éve ugrott az első magyar

        Nagy port kavart a Hunhír.infón

        • Magyarországi ZSIDÓK LISTÁJA!
        • Kárpátaljáért vonulnak elsején
        • A Fekete Sereg csak Lákátos Pufi legendája?
        • Lehull a lepel a szabadkőművesekről
        • Emlékeznek még a cigány Mukira? A brutális gyilkos szabadul (frissítve)
        • Nagyító alatt az ősi magyar jelkép
        • Óriási rendőri erők vonultak ki a Horák Nóri-emléktábla avatására (+képek)
        • Toroczkai László elvált
        • „Egy szerződés nem lehet sírbolt!” – Benito Mussolini és a magyar revízió
        • Miért fogy a magyar? Kiutak
        Légy te is Hunhír Tudósító

        A Hunhír barátai

        Képtárak

        • Oroszbarát tüntetés Budapesten – 2022. 04. 30.

          Oroszország mellett tüntettek ma Budapesten, a Szabadság téren. A megjelentek alacsony számához hozzájárult, hogy a tüntetés eseményét a Facebook többszöri alkalommal is törölte, illetve a hazai és nemzetközi viszonylatban is jellemzően nem merik kimondani, hogy az oroszok jelen esetben nem egyértelműen a rosszfiúk.

        • Mi Hazánk, 2022. 03. 15.

          Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info Fotó: Varga Moncsi – Hunhír.info…

        • Tüntetés a “Covid-diktatúra” ellen (képtár)

          A Covid-diktatúra ellen tüntetett január 16-án a Mi Hazánk Mozgalom Budapesten.

        • Civilek tüntetése a kötelező Covid-oltás ellen (képtár)

          Civilek tüntettek január 15-én Budapesten a kötelező oltások ellen. Képtár. Varga Moncsi – Hunhír.infoVarga Moncsi – Hunhír.infoVarga Moncsi – Hunhír.infoVarga…

        • Olaszliszka, 2021. október 15.

          Megemékezés Szögi Lajos lincselésének 15. évfordulóján.

        • Oltásellenes tüntetés Budapesten (képtár)

          Oltásellenes tüntetés Budapesten, 2021. augusztus 28.

        • Budapest Pride Felvonulás 2021

          Nézegessen pride-os felvonulókat, ellentüntetőket!

        Az oldalon található audió, vizuális tartalmak illetve cikkek, és egyéb szövegek a szerkesztők tulajdonát képezik. Kizárólag a szerkesztőség írásos beleegyezésével másolhatók, sokszorosíthatók és terjeszthetők.
        © 2002-2024 Hunhír.info - Rockszerda - Impresszum