Az elszenvedett évekért 500, illetve 300 ezer forint jár a cigány tanulóknak gyöngyöspatai (viselkedésük miatti – a szerk.) iskolai elkülönítésért és a rosszabb minőségű oktatásért – mondta ki a Debreceni Ítélőtábla. A pénzt 15 napon belül ki kell fizetni.
Első fokon 2015-ben megállapították, hogy a gyöngyöspatai Nekcsei Demeter Általános Iskolában “szegregálták a roma diákokat”, most másodfokon helyben hagyták az ítéletet, megfejelve azzal, hogy az sem baj, ha túl sokat hiányoztak az iskolából, hiszen nem motiválták őket kellőképpen. Az ügyben az Esélyt a Hátrányos Helyzetű Gyerekeknek Alapítvány (CFCF) jogászai képviselték a 62 érintett gyereket, 2016-ban indult a per, ami a “gyerekeket ért károkért” követelt összesen 209 millió forintot. A Debreceni Ítélőtábla jogerős ítéletében úgy látta, jár a kártérítés – mondta a hvg-nek Sahin-Tóth Balázs, a CFCF ügyvédje.
Másodfokon megállapította a bíróság, hogy két jogcímen is megsértette az iskola a gyerekek személyiségi jogait, a jogellenes elkülönítéssel és az alacsonyabb színvonalú oktatással. A “roma” gyerekek ugyanis nem mehettek fel az első emeletre, a földszinten kellett maradniuk, ahol olykor nem működött a mosdó sem. És előfordult, hogy hetedik-nyolcadikban a negyedikes tankönyvből tanították őket, vagy alig volt kémiaórájuk, helyette csak számítógépeztek. Így aztán a nyolcadik után sorra hullottak ki a gyerekek a szakiskolákból. A másodfok egységesen 500 ezer forint “kártérítést” állapított meg a gyerekeknek 2004-től 2012-ig évenként (2004-es az egyenlő bánásmódról szóló törvény). 2012-től pedig már csak a fizikai elkülönítés volt, így onnantól 2017-ig évente 300 ezer forint jár a tanulási vágytól égő diákoknak.
A jogerős ítéletre 60 napig lehet kérni a Kúrián felülvizsgálatot, mondja Sahin-Tóth, de ettől még az ítélet jogerős, így 15 napon belül jár a pénz a gyerekeknek. Ha a Kúria a felülvizsgálat során úgy ítéli meg, kevesebbet kellene fizetni nekik, akkor valamennyit majd vissza kell adniuk. Az alperesek (a gyöngyöspatai önkormányzat, az általános iskola és a Hatvani Tankerületi Központ) kérhetik, hogy a Kúria döntésééig függesszék fel a kifizetést, de nem valószínű, hogy ezt helyben hagyja a Kúria.
Korábban a heol.hu-nak arról számolt be az iskolaigazgató: “a diákokkal rendszeresen vannak fegyelmi problémák, sajnos a szülők sem fogják vissza őket. Amikor rendet teszek köztük, előfordul, hogy a szülők felháborodnak és fenyegetőznek mindenfélével, még a családom kiirtásával is.”
Vajon az ítélet után nem érzik majd alátámasztva: nekik mindent szabad?
Hunhír.info – hvg.hu