Békásmegyer északkeleti szélén, az volt Óbuda Tsz, leendő új városnegyed (Északi városkapu projekct) területén BTM Aquincumi Múzeuma lehumuszoláshoz kapcsolódóan látott el régészeti szakfelügyeletet. A bronzkori objektumok mellett különösen érdekes három hamvasztásos vaskori sír, amelyek már a Kr. e. 1. évezred közepe datálhatóak, a szkíta kultúrához köthetőek.
Szkíta sírok és bronzkori emlékek kerültek elő Békásmegyer északi határában.
Békásmegyer északkeleti szélén, az volt Óbuda Tsz, leendő új városnegyed (Északi városkapu projekct) területén BTM Aquincumi Múzeuma lehumuszoláshoz kapcsolódóan látott el régészeti szakfelügyeletet. A több mint 19 Ha területen a beruházó által megnyitott 1000 m² azonnal több régészeti objektum kerültek elő.
A viszonylag kis területen már most összesen 44 objektumot regisztráltunk, ezek egy része egykori épületekhez tartozó cölöplyuk, betöltésükből őskori kerámiatöredékek (bronzkor) ill. patics és faszén jött elő. Néhány nagyobb beásás mellett (őskori, közel 4000 éves kerámiatöredékek) három nagyméretű, kerek, valószínűleg áldozati gödör mutatkozott. Ezekből állatcsont, kagyló és kerámiaanyag származott (korabronzkor, Kr.e. 3. évezred eleje).
A bronzkori objektumok mellett különösen érdekes három hamvasztásos vaskori sír, amelyek már a Kr. e. 1. évezred közepe datálhatóak, a szkíta kultúrához köthetőek. Ezekből kalcinált csontmaradványok, illetve az egyikből bronz hajkarika, nyílhegy és más vastárgyak, valamint ép és töredékes kerámiaedények kerültek elő.
A különböző régészeti korszakok (bronzkor, vaskor) különböző jellegű objektumai (telep- és temetőrészletek) azonban egyelőre nem mutatnak rendszert, és további kutatást igényel annak megállapítása, hogy milyen és mekkora település állt itt, illetve hogy az előkerült sírok milyen temetőhöz tartozhattak
BTM
Láng Orsolya ásatásvezető régész
HunHír.Hu