A sajtótájékoztatón kiadott közlemény rövidített változata
Rogán Antal és Kósa Lajos képviselő Urak civil szervezeteket kértek fel a lakáshitel-válság következményeinek enyhítésére, de a 8 pontot a bank-lobbi sikeresen felpuhította. A kilakoltatási moratórium ellenére még mindig folynak a végrehajtások, számuk a tavalyihoz képest a duplájára emelkedett. A jelenlegi szabályozás nem akadályozza meg maffia-szerű, és/vagy off-shore körök haszonszerzését és nem szünteti meg az adósságcsapdát. A hitelezés és végrehajtás átfogó újra-szabályozása, KORMÁNYBIZTOS kinevezése szükséges, hogy elkerülhető legyen a felelőtlen banki magatartás feldolgozatlan bankiszapjának áprilisi áttörése, a devecserinél sokkal nagyobb károkkal fenyegető, társadalmi gátszakadás.
PSZÁF: – 2009. december végén 1 millió 757 ezer hitelszerződéssel (a szerződések 29,6%-a) kapcsolatosan állt fenn fizetési késedelem!
Társadalmi katasztrófa előtt áll az ország,
ha tavaszig nem történik intézkedés – nyitotta meg a sajtótájékoztatót Dr. Madari Tibor. A bankok által kirobbantott pénzügyi válság megoldására (ahol egy szűk kör nyereségét egy társadalom fizeti meg), nem elégséges a Rogán AntalKósa Lajos képviselő Urak által fémjelzett 8 pontos javaslat. Léteznek nemzetközi megoldások, azokat kell alkalmazni.
2011. április 15-én lejár a kilakoltatási moratórium! Nem engedhető meg, hogy a bankok felvásárolják az ingatlanokat, százezreket az utcára téve.
Az 1929-33-as gazdasági világválsághoz hasonlította
a mai helyzetet Dr. Czirmes György. Felhívta a figyelmet arra, hogy a hazánkban történő devizahitelezés ténylegesen forint alapú, mégis devizában tartják nyilván az árfolyamváltozásokat, terhelik az árfolyamkockázatot az ügyfelekre. A különböző banki technikák így extraprofitot eredményeznek a bankoknak (60-70%-os nyereség!). A Hitelintézeti Törvény sürgős módosítása szükséges. A civilek már a 3. népszavazási kezdeményezéssel éltek e tárgyban, eddig azonban a Választási Bizottság konzekvensen visszautasította a beadványokat.
Japánt említette a hitelezés pozitív példájaként, ahol képesek hosszútávra, alacsony, fix kamatozással kihelyezéseket eszközölni.
A szakadék szélén áll az ország…
Vámos György elmondta, hogy az MSZP tette lehetővé az ország lerablását. A politikusok közül Gyurcsány Ferencet, a bankárok közül pedig Erdei Tamás, Felcsúti Péter és Király Júlia nevét emelte ki.
Sokat foglalkozott a hitelesek problémájával, sok mindent tud, de elhallgattatták – mondta, 1 éve már csak a tévéműsoraiban vitathatja meg gondolatait a nézőkkel.
Véleménye szerint a válságra lenne megoldás, sajnos azonban a valós szándék hiányzik. Rogán Antal-Kósa Lajos lényegi problémával nem foglakozik, akik megoldást javasolnának, azokkal nem tárgyalnak. A jelenlegi intézkedések nem vezetnek így eredményre, a 7 pontra zsugorodott 8 pont – szavai szerint – ebben a formában nem ér semmit. A vasmarok nem enged, és már rozsdásodik is – mondta, és zárásképpen hozzátette még az Országházra mutatva: a hitelesek problémájával a parlamenti pártok nem foglakolznak (vagy csak nem hallatszik ki a Tisztelt Házból a forradalmi 2/3-os többség mellett? – szerk.).
A civilek csak díszletnek kellettek a 8 ponthoz
– kezdte sajtótájékoztatóját Dabasi Tamás. Rogán és Kósa képviselő Urak, a civil javaslatokból mindent visszautasítottak, bár a média az ellenkezőjét sugallja.
Lejárt az idő, a hitelügyekben érintettek összefogására szólított fel. A továbbiakban nem járható út a jelenlegi, amikor is 50 ember képvisel 1,75 millió főt és családtagjaikat. A feladatok fontossága és nagyságrendje indokolttá teszi egy Kormánybiztos kinevezését.
Dabasi Tamás elnök Úr biztató gondolattal zárta a sajtótájékoztatót: a jelen történelmi helyzet lehetőséget ad a változtatásra.
A sajtótájékoztató végén újságírói kérdés nem hangzott el.
Október 27-e óta úgy tűnik, a leglátogatottabb hírközlő szervek (sajtó és egyéb elektronikus médium)ingerküszöbét még nem érintette meg a társadalmi katasztrófa előszele.
Hadházy