A globális politikai trollkodás, a nemzetközi katonai agressziók miatt indokoltan rendkívül negatív Vlagyimir Putyin orosz elnök megítélése. Ez a narratíva ugyanakkor könnyen elhomályosítja a tényt: az orosz elnök tudatosan készül egy Nyugatról érkező válságra, és egy rendkívül felkészült technokrata közgazdászcsapattal és nagymértékű spórolással igyekszik az orosz gazdaságot megerősíteni
Az Oroszországot sújtó nemzetközi szankciók tükrében az orosz gazdaságról Nyugaton egy importáruhoz, nemzetközi finanszírozáshoz, exportlehetőségekhez nehezen jutó, vergődő gazdaság képe terjedt el az elmúlt években.
Általában a szankciókkal magyarázzák az elemzők azt a kétségtelen tényt is, hogy Oroszországban ötödik éve csökken az átlagos reáljövedelem és a fogyasztás.
TUDATOS SPÓROLÁS ÉS FELKÉSZÜLÉS, mert valójában a fő számok Oroszországban meglepően jók.
Néhány adat:
Az orosz devizatartalékok másfél év alatt majd 100 milliárd dollárral nőttek, immár 475 milliárd dollárra töltötték vissza a krízis előtt 600 milliárd dolláros, majd onnan gyorsan megfeleződő tartalékszintet.
Az orosz költségvetés többlete 2018-ban a GDP 2,7 százalékát, 41 milliárd dollárt ért el.
Oroszország intenzíven növelte aranytartalékait, csökkentette dollárkitettségét, és az ország teljes államadóssága már csak a GDP 13,5 százalékára rúg.
Putyin készül
Vlagyimir Putyin, miképpen a magyar politikai felső vezetés is, készül, nyugati eredetű gazdasági válságtól tart, és erre tartalékol. Ám a módszerekben nemcsak hasonlóság, de erős különbségek is vannak.
Putyin törekvése – Orbán Viktor magyar miniszterelnökhöz hasonlóan – elsősorban a szuverenitás, a függetlenedés, az önellátás, de az oroszoknál ehhez a gazdaságban nem az élénkítés a fő célkitűzés, hanem éppen a hűtés, a spórolás. Itthon az alacsony kamatszint, az uniós források erőltetett ütemű felhasználása vagy a demográfiai csomag sokkal inkább a növekedés gerjesztését mutatja.
Bóta Pál – faceboook
Hunhír.info