A Jobbik szerint Orbán Viktor miniszterelnöknek magának kellene nemzetközi fórumok elé vinnie a kárpátaljai magyarság anyanyelvi oktatásának ügyét. Szávay István jobbikos országgyűlési képviselő, a párt nemzetpolitikai kabinetjének elnöke vasárnapi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta: a készülő ukrán oktatási törvényről hónapok óta lehetett tudni.
Feltehetően az ottani szélsőjobboldalnak tett gesztusról van szó, ezzel próbálják ugyanis biztosítani a parlamenti többséget az ősszel várható ukrajnai gazdasági reformokhoz, amelyek fájdalmas megszorításokkal is járhatnak. Feltette a kérdést Szijjártó Péter külügyminiszternek: mit tett a magyar diplomácia a kárpátaljai magyar kisebbségért az elmúlt fél évben, mit tett a törvény elfogadása óta eltelt csaknem egy hétben, és mit kíván tenni ezután.
Ami eddig történt, az ugyanis véleménye szerint a “magyar diplomácia totális csődje”, pedig az ellenzéki politikus szerint keményebb fellépéssel, nyomásgyakorlással meg lehetett volna akadályozni a törvényt. Most már nagy a baj, a miniszterelnök nemzetközi fellépésére lenne szükség, ám Orbán Viktor hétéves kormányzása során egyszer sem vitte a magyar kisebbségek ügyét nemzetközi fórumok elé – mondta Szávay István.
Úgy folytatta, a kormányfő csak akkor harcolt Brüsszellel, amikor arra saját hatalma, a pártállam kiépítése érdekében volt szüksége, így például az alaptörvény, az Alkotmánybíróság, a bírák nyugdíjazása, vagy a médiatörvény ügyében. Az ukrán parlament kedden elfogadta a módosított oktatási törvényt, amely három év átmeneti idő után megfosztja a nemzetiségi kisebbségeket az anyanyelvi oktatás lehetőségétől. A középiskolai és a felsőoktatás nyelve az ukrán lesz, a kisebbségek nyelvén kizárólag az óvodákban és elemi osztályokban lehet oktatni.
Hunhír.info