Kassán „kicsit“ átírták a város legidősebb épületének, Szatmári György egykori tulajdonának történetét. Az épület, eredeti nevén Lőcsei-ház a város legrégebbi, napjainkban is fennálló polgári épülete, mely egyben a legjobb állapotban fennmaradt gótikus stílusú ház, valamint a legrégebbi, ma is működő vendégfogadó a mai Szlovákia területén.
Íme, a legidősebb szlovák étterem, majd alatta az 1542-es év. Hirdeti büszkén a Kassa főutcáján található, több mint félezer éves épület falán levő tábla. Források szerint ez a mai Szlovákia területén található legöregebb épület, melyet a 14. században építhettek, és immár közel ötszáz éve fogadóként szolgál.
Az épület, eredeti nevén Lőcsei-ház a város legrégebbi, napjainkban is fennálló polgári épülete, mely egyben a legjobb állapotban fennmaradt gótikus stílusú ház, valamint a legrégebbi, ma is működő vendégfogadó a mai Szlovákia területén.
A magyar Wipikedia pontosan leírja, hogy“az épület a 15. század végének környékén szerzett szélesebb körben ismertséget, amikor Szatmári György (1457–1524) esztergomi érseknek, a város szülöttjének a tulajdonába került. Később Thurzó Elek (1490–1543) országbíró lett a ház birtokosa, aki 1542-ben Lőcse városának adományozta a lakóházat. Innen származik az elnevezése is, ugyanis ebben az időben a lőcsei kereskedők kedvelt szálláshelyéül szolgált. Ezért hívják Lőcsei háznak.“
A ház impozáns története tehát pontosan ismert. Amit pedig elfuserált reklámként a képen látunk, az napjaink szlovák nemzetállam építésének egyik újabb, nevetséges kísérlete, mely büszkén hirdeti, hogy az épület nem más, mint az 1542-ben alapított első szlovák étterem Kassán. A Lőcsei-ház a Benyovszky Móric, Teller Ede, vagy Liszt Ferenccel kapcsolatos szlovák mítoszgyártás és a hosszan sorolható történelemhamisítási kísérletek újabb kínos példája.
korkep.sk
Hunhír.info