A Budapest melletti Halásztelekre látogatott el április 15-17. között a kárpátaljai református líceumok közül a nagyberegi, a nagydobronyi és a péterfalvai, ahol immár 6. alkalommal került megrendezésre a művelődéstörténeti vetélkedő. Témáját idén az 1541 és 1790 közötti mozgalmas, magyar történelmi időszak adta.
Az évek óta igen nagy népszerűségnek örvendő rendezvény a református középiskolákat látta vendégül Magyarországról és a határon túlról. Erdélyt is több település is képviselte, míg a Felvidékről egyedül a Lévai Egyházi Iskola jött el. Az összesen 17 csapatnak 14 feladatot kellett végigküzdenie, melyek közül három előre kiadott versenyszám volt. A tablókészítés izgalmas és sokoldalú munkát jelentett a versenyzőknek. Legnehezebbnek az orvosi jelenetre való felkészülés bizonyult, melyben ügyelni kellett a korhűség megőrzésére.
Ebben a versenyszámban a diákok leleményessége nem ismert határokat, a javasasszonytól a borbély-kuruzslón át az orvosdoktorig minden lehetőséget kiaknáztak, és elképesztő gyógyszereket találtak ki. A zsűri tagjai – Hoppán Péter (a Pécsi Református Kollégium főigazgatója), Sallai Gyuláné és Borbély Balázs a Tiszaháti Egyesülettől – elismerésüket fejezték ki, mennyire jól felkészültek a csapatok az “orvoslás” tudományából. A beregi és a péterfalvai líceum versenyzőinek szavalata remekül sikerült, ez utóbbi 28 pontot ért el a 30 pontos maximumból.
Éles küzdelem zajlott a kolozsváriak és a lévaiak csapata között a második helyért, a végeredmény a következőképpen alakult: az első helyen a nagyberegiek végeztek – megérdemelten; a másodikon a kolozsváriak és a harmadikon a lévaiak. A péterfalviak a szintén előkelő hatodik, a dobronyiak pedig a nyolcadik helyezést érték el, maguk mögé utasítva több magyarországi csapatot is, ami mindenképpen a kárpátaljai református líceumok oktatási színvonalát minősíti pozitívan.
(Forrás: Kárpátalja)
Rockszerda