Kellemetlen levelet hoz a postás a szlovák parlamentnek a Beneš-dekrétumokat megerősítő határozat elfogadásának 10. évfordulóján. Az Európai Parlament Petíciós Bizottsága – minden szlovák diplomáciai erőfeszítés ellenére – nem söpri szőnyeg alá a dekrétumok ügyét, sőt a szlovák parlament részére küldendő levélben felvetik a 2007-ben hozott határozat megváltoztatását is.
A Petíciós Bizottság koordinátori ülése ma délután tanácskozott a Beneš-dekrétumokkal kapcsolatos petícióról, amelynek már a napirendre vétele ellen is kézzel-lábbal tiltakozott a szlovák diplomácia (mindent megtettek azért is, hogy a szlovák EU-elnökség alatt ne legyen botrány a dekrétumok ügyéből) és a szlovák EP-képviselők. A napirendre tűzést és a határozat elfogadását azonban ők sem tudták megakadályozni: az EP valamennyi frakciója támogatta Csáky Pál MKP-s európai parlamenti képviselő javaslatát.
A magyar EP-képviselő szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleménye szerint az EP Petíciós Bizottsága által a szlovák parlamentnek címzett levélben nem csak a 2007-es, a dekrétumokat megerősítő határozat megváltoztatásának lehetőségét vetik fel, de felszólítják a törvényhozást arra is, hogy a cseh példát kövessék. A cseh parlament által még 1997-ben ratifikált német-cseh alapszerződésről van szó, amelyben a csehek kifejezték sajnálatukat a második világháború utáni, németekkel szembeni atrocitások, kitelepítések és a kollektív bűnösség elvének alkalmazása miatt.
A Petíciós Bizottság természetesen a világon semmire sem kötelezheti a szlovák parlamentet. Hogy mégis van jelentősége a lépésnek, mindennél jobban jelzi a szlovák diplomácia által az ügy lenyomására, eltusolására tett nem csekély erőfeszítés. Amire persze minden okuk megvan, hiszen a 2007-es parlamenti határozat lényegében egy időkapu volt a huszadik századba, annak is a legsötétebb éveibe.
A szlovák parlament 2007. szeptemberében fogadta el nagy többséggel (120 igen szavazattal, 20 nem ellenében – utóbbiak az MKP képviselői voltak) azt a határozatot, amely kerek-perec kimondta a Beneš-dekrétumok által keletkezett jogviszonyok megkérdőjelezhetetlenségét és érinthetetlenségét.
A Petíciós Bizottság lépése bár örömteli, Szlovákiában már csak azért sem lesz semmi esélye, mert az ország jelenlegi igazságügyi minisztere, a Most-Híd színeiben politizáló Lucia Žitňanská is megszavazta a dekrétumokat megerősítő határozatot.
felvidék.ma
Hunhír.info